رازهایی برای یک روشنایی خوب در اتاق

رازهایی برای یک روشنایی خوب در اتاق

vnplugin-lighting-secrets

آیا تاکنون توزیع مناسب نور در یک اتاق شما را شگفت‌زده کرده است؟ احتمالاً جواب شما منفی است و دلیل خوبی هم دارد؛ چون وقتی روشنایی به خوبی در اتاق تقسیم شده باشد، کمتر کسی متوجه آن می‌شود. لینزی ادلمن، یک طراح صنعتی اهل نیویورک که متخصص لوازم روشنایی است، می‌گوید:

اگر یک اتاق به صورت مناسب نوردهی شده باشد، همه در بهترین حالت دیده می‌شوند و احساس آرامش و راحتی می‌کنند؛ در این میان، هیچ کسی دلیل این موضوع را نمی‌داند.

انتخاب دقیق لامپ‌ها و لوازم روشنایی می‌تواند محیطی دلپذیر را ایجاد کند که افراد بخواهند مدت زمان بیشتری را در آن سپری کنند. یکی از بزرگترین اشتباهات در این زمینه، استفاده از روشنایی بیش از حد است. اندرو گالوپی، طراح داخلی می‌گوید:

شما که نمی‌خواهید مهمان های شما در خانه شما احساس کنند که در یک اتاق اورژانس بیمارستان حضور دارند.

در ادامه چند تکنیک برای کمک به یک نور متعادل را مرور می‌کنیم.

متمرکز کردن منابع نور برای جاهای مختلف

یکی از برداشت‌های نادرست این است که بخواهید تمام اتاق را روشن کنید. به جای آن، سعی کنید از چند نقطه روشنایی استفاده کنید. دیوید راک‌ول، طراح و معمار در این زمینه می‌گوید:

بهترین اتاق‌ها از نظر روشنایی، دارای چند لایه از نور هستند که به خوبی با یکدیگر ترکیب شده‌اند. به این منظور، ابتدا منبع نور خود را انتخاب کنید و سپس نحوه پخش آن را تعیین کنید.

یک آباژور خوب می‌تواند تفاوت بسیار زیادی ایجاد کند. «راک‌ول» پیشنهاد می‌کند که از لامپ‌های با توان پایین برای آزمایش سطوح مختلف روشنایی استفاده کنید.

همیشه یک کلید تنظیم‌شونده (dimmer) برای کنترل روشنایی استفاده کنید.

مخصوصاً برای اتاق‌های چندمنظوره، این کلیدهای چندمنظوره بسیار حیاتی هستند. راک‌ول در این زمینه می‌گوید:

چنین کلیدهایی، انعطاف‌پذیری لازم را در سیستم روشنایی به نسبت ساعت روز، شرایط و اتفاقات و حالت جو به‌وجود می‌آورند و در همین حال، صرفه‌جویی زیادی در انرژی ایجاد می‌کنند.

وی همچنین، توصیه می‌کند که برای هر گونه کار برقی در خانه، حتماً از یک متخصص کمک بگیرید. سرمایه‌گذاری در استفاده از کلیدهای تنظیم‌شونده، واقعاً ارزشش را دارد؛ چرا که مصرف انرژی را کاهش داده و عمر لامپ‌ها را نیز افزایش می‌دهد. «ادل‌من» در این زمینه اعتقاد دارد که از لحاظ زیبایی‌شناسی، چنین کاری اجتناب‌ناپذیر است و هر منبع نور از بالا در هر اتاقی باید مجهز به یک کلید تنظیم‌شونده باشد:

اگر تنها یک منبع نور در مرکز اتاق داشته باشید، در تمام طول روز به سایه‌ نگاه خواهید کرد. همین موضوع، شرایطی افسرده‌کننده را ایجاد می‌کند.

خصوصیات لامپ‌هایتان را بشناسید

از لامپ‌های فلوروسنت در هر حالتی باید پرهیز شود. گالوپی در مورد این لامپ‌ها می‌گوید:

لامپ‌های فلوروسنت رنگ تمام اجسام را تغییر می‌دهند و باعث خستگی چشم‌ها می‌شوند.

در همین حال، لامپ‌های فلوروسنت کامپکت (CFL) جایگزینی بسیار خوب به شمار می‌آیند. با این حال، در هنگام عوض کردن و دور انداختن آنها، باید دقت زیادی به خرج داد. در همین حال، لامپ‌های LED نیز وجود دارند که با وجود عمر زیاد، قیمت بسیار بالایی هم دارند. ادلمن، استفاده از لامپ‌های LED در کنار یک کلید تنظیم‌شونده را ترجیح می‌دهد و می‌گوید:

این لامپ‌ها گزینه خوبی برای تعویض با هر نوع سیستم روشنای قبلی هستند. من به شخصه شکل و حرارت نور آنها را دوست دارم.

درنظر گرفتن کاربری اتاق

از فضایی که به دنبال روشنایی آن هستید، چه استفاده‌ای خواهید کرد؟ آشپزی؟ تماشای تلویزیون؟ انجام تکالیف روزانه؟ در یک اتاق غذاخوری، استفاده از یک لوستر سقفی با یک کلید تنظیم‌شونده بهترین کارایی را خواهد داشت. اگر از چند منبع نور متوالی استفاده کنید، دقت کنید که نور را مستقیماً به چهره مهمان‌ها در اطراف میز نتابید. روشنایی آشپزخانه اندکی پیچیده‌تر است. نقطه‌هایی که در آنها کار خود را انجام می‌دهید مشخص و آنها را به صورت مستقیم روشن کنید. ادلمن در این زمینه می‌گوید:

منابع روشنایی در حالت ایده‌آل باید در سطحی پایین‌تر از چشمان شما قرار گیرند. از جاهایی مانند زیر خوراک‌پزی یا کابینت برای روشنایی میز آشپزخانه می‌توانید استفاده کنید.

در اتاق نشیمن از ترکیبی از لامپ‌های کف، لامپ‌های رومیزی و لامپ‌های رو به پایین استفاده کنید. طبق نظر گالوپی، روشنایی در اینجا باید بخشی از دکوراسیون باشد. حمام و دستشویی تکنیک‌های بیشتری دارند. برخی می‌گویند برای روشنایی آنها باید به سبک کلینیک‌ها عمل کرد؛ یعنی هر چه روشن‌تر بهتر. برخی روشنایی کمتر را به صورت تنظیم‌شونده ترجیح می‌دهند. در همین حال، می‌توانید ترکیبی از این دو رویکرد با کمک شمع‌ها ایجاد کنید. گالوپی در این زمینه می‌گوید:

نور شمع به شما کمک می‌کند که در وان حمام کاملاً آرام و راحت باشید.

در همین حال، حمام‌های بزرگ باید شرایط روشنایی خوبی برای مطالعه در وان و یک نور اختصاصی در نقطه پوشیدن لباس‌ها داشته باشند. هر روشنایی از بالا در این مکان‌ها باید دارای یک کلید تنظیم‌شونده باشد.

رفرنس: www.elledecor.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

2 دیدگاه درباره ”رازهایی برای یک روشنایی خوب در اتاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *