نحوه تنظیم واحدها و استفاده از ابزار Tape در 3ds Max

نحوه تنظیم واحدها و استفاده از ابزار Tape در 3ds Max

برای مشاهده آخرین اخبار به ما در تلگرام بپیوندید

vnplugin-tape-001

در این آموزش کوتاه، به بررسی دو ویژگی در برنامه 3ds Max می‌پردازیم که معمولاً افراد تازه‌کار استفاده از آنها را فراموش می‌کنند؛ تنظیم صحیح واحدها و ابزاری مفید به نام tape. کار کردن با صحنه‌ای که مقیاس در آن به درستی رعایت شده باشد، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ مخصوصاً زمانی که چند کاربر قرار است بر روی یک صحنه کار کنند و یا یک نورپردازی دقیق را برای یک پروژه به کار ببرند. در این مطلب، می‌خواهیم چند ترفند مفید برای تنظیم صحیح واحدها و همین‌طور چند مثال عملی برای اندازه‌گیری فاصله بین آبجکت‌ها با استفاده از ابزار tape را مرور کنیم و اینکه در هنگام کار با Z Depth چه کاربردی خواهد داشت.

۱) تنظیم واحدها

گام ۱

وقتی یک آبجکت ساده و ابتدایی در 3ds Max ایجاد می‌کنید، به صورت پیشفرض، واحد مناسبی برای ابعاد آن نمایش داده نمی‌شود. به عنوان مثال، اگر در ویوپورت یک جعبه رسم کنید، می‌توان مشاهده کرد که هیچ تنظیم واحدی برای ابعاد آن (شامل طول، عرض و ارتفاع) تعریف نشده است. با این حال، این ابعاد دارای یک مقدار هستند؛ ولی ما دقیقاً نمی‌توانیم مشخص کنیم که بر حسب متر، فوت، اینچ، سانتی‌متر یا چیز دیگری است.

بخش‌ عمده‌ای از کاربران 3ds Max کار خود را به این صورت شروع می‌کنند که البته چنین رویه کاملاً کار را با مشکل روبرو خواهد کرد. اگر در حال کار بر روی یک پروژه معماری یا صنعتی یا هر زمینه دیگری هستید که نیاز به تنظیم صحیح واحدها دارد، حتماً باید این موضوع را جدّی بگیرید.

vnplugin-tape-002

گام ۲

کار نکردن با یک سیستم واحد مناسب، موجب ایجاد مشکلات بسیاری خواهد شد. برای بررسی بیشتر، یک مثال را در این زمینه بررسی می‌کنیم. فرض کنید دو کاربر A و B داشته باشیم که در دو کامپیوتر مجزا بر روی نرم‌افزار 3ds Max کار کنند و هر دو نیز سیستم واحد‌ها را به درستی تنظیم نکرده باشند. کاربر A یک اسکلت (صحنه ۱) و کاربر B یک ماشین بسازد (صحنه ۲).

vnplugin-tape-003

حالا در صحنه ۳، این دو پروژه را با یکدیگر ترکیب می‌کنیم که در این حالت با یک مشکل جدّی روبرو می‌شویم. در صحنه ۳، عدم انطباق نسبت آبجکت‌ها با یکدیگر کاملاً مشهود است. اسکلت برای ماشین بسیار بزرگ است. دلیل این موضوع این است که هر دو کاربر از یک سیستم واحد مناسب استفاده نکرده‌اند.

vnplugin-tape-004

گام ۳

حالا ببینیم که چگونه می‌توان با یک سیستم واحد مناسب کار کرد. به این منظور، 3ds Max را باز کنید و اول از همه به منوی Customize بروید و در آن بر روی گزینه “Units Setup…” کلیک کنید.

vnplugin-tape-005

در نتیجه، پنجره Units Setup باز می‌شود. در این پنجره، بر روی دکمه “System Unit Setup” کلیک کنید تا پنجره “System Unit Setup” باز شود. به صورت پیشفرض، هر واحد را برابر یک اینچ نشان می‌دهد.

vnplugin-tape-006

به این معنا که اگر یک آبجکت جعبه را در ویوپورت رسم کنید، ابعاد آن به صورت پیشفرض بر حسب اینچ خواهند بود. بر این اساس، در این مثال، مقدار ۴۰ برای Length به معنای طول ۴۰ اینچ است و به همین‌ ترتیب برای بعدهای دیگر.

vnplugin-tape-007

گام ۴

حالا به پنجره “Units Setup” برگردید. در اینجا می‌توان سیستم واحدهای متریک را نیز انتخاب کرد. به این منظور، دکمه “Metric” را فعال کنید و یکی از واحدهای در دسترس مانند متر، سانتی‌متر و کیلومتر را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.

vnplugin-tape-008

حالا یک آبجکت جعبه جدید در ویوپورت رسم کنید. در نتیجه، خواهید دید که مقادیر اندازه ابعاد به واحد متر هستند.

vnplugin-tape-009

همچنین امکان انتخاب سیستم واحدهای استاندارد امریکایی نیز وجود دارد. در اینجا، مشاهده می‌کنید که سیستم واحدها به Feet/ Inches تغییر داده شده و ابعاد جعبه نیز به فوت و اینچ نمایش داده می‌شوند. این روشی است که برای به دست آوردن یک اندازه صحیح در 3ds Max به کار گرفته می‌شود.

vnplugin-tape-010

گام ۵

حالا ببینیم که چگونه می‌توان از تنظیم واحدها در حالت‌های مختلف استفاده کنیم. در اینجا یک اسکلت در ویوپورت ایجاد شده است. سؤال اینجاست که چگونه ارتفاع دقیق این اسکلت را مشخص کنیم؟ اسکلت هیچ مقداری برای ابعاد خود ندارد و بر این اساس، باید با یک ترفند ارتفاع آن را تعیین کنیم.

vnplugin-tape-011

یک ترفند ساده برای مشخص کردن ارتفاع دقیق اسکلت وجود دارد. به این منظور، یک جعبه با همین ارتفاع در کنار آن ایجاد کنید. حالا ارتفاع جعبه را بررسی کنید. چیزی که در اینجا مشخص شده، ۱۶ فوت و ۵ اینچ است. اسکلت نیز دارای همین ارتفاع خواهد بود.

vnplugin-tape-012

۲) استفاده از ابزار Tape

گام ۱

اکنون ببینیم که چگونه می‌توان به شکل مناسب فاصله بین دو آبجکت را در 3ds Max مشخص کرد. در اینجا، دو آبجکت ساده در ویوپورت ایجاد شده است و ما می‌خواهیم فاصله دقیق بین این دو را پیدا کنیم.

vnplugin-tape-013

برای دانستن فاصله بین آبجکت‌ها از ابزار Tape استفاده خواهیم کدر. به این منظور، بر روی آیکون Helper کلیک رده و سپس ابزار “Tape” را انتخاب کنید.

vnplugin-tape-014

گام ۲

در حالی که ابزار Tape انتخاب شده است. ابتدا بر روی نقطه شروع کلیک کنید و تا زمانی که بر روی نقطه انتهایی کلیک نکرده‌اید، دکمه موس را رها نکنید. نقطه شروع ابزار Tape با نام head/ tape و نقطه انتهای آن با نام tail/ target شناخته می‌شود. خط اتصال سبز رنگ بین ابتدا و انتها نشان‌دهنده فاصله کنونی خواهد بود.

vnplugin-tape-015

گام ۳

اگر ابتدای (Head) ابزار Tape را انتخاب کنید، می‌توانید فاصله دقیق بین نقاط ابتدا و انتها را مشاهده کنید.

vnplugin-tape-016

گام ۴

همچنین اگر گزینه “Specify Length” را فعال کنید، خواهید دید که مقدار “Length” تغییر کرده و خط سبز ابزار Tape اندکی گسترش می‌یابد.

vnplugin-tape-017

گام ۵

می‌توان به راحتی با استفاده از دکمه‌های جهتی، پارامتر Lentgh را تنظیم کرد.

vnplugin-tape-018

گام ۶

حالا در قالب یک مثال می‌بینیم که چگونه ابزار tape در تولید کانال Z Depth مفید خواهد بود. به این منظور، کلید F10 را فشار دهید تا پنجره “Render Setup” باز شود. در این پنجره، به سربرگ “Render Elements” بروید و بر روی Add کلیک کنید. در نتیجه، پنجره کوچکتر Render Elements باز می‌ؤود. در اینجا، المان “Z Depth” را انتخاب کرده و سپس OK را بزنید.

vnplugin-tape-019

گام ۷

در بین پارامترهای المان Z Depth، دو گزینه به نام‌های Z Min و Z Max وجود دارد. اگر بخواهید یک مقدار مناسب و درست برای Z Depth داشته باشید، باید مقادیر صحیح Z Min و Z Max را بدانید که در واقع فواصل بین فوکوس دوربین تا آبجکت‌های هدف هستند.

vnplugin-tape-020

سخن پایانی

بنابراین ملاحظه می‌کنید که چقدر ابزارهای اندازه‌گیری در 3ds Max مهم هستند. امیدوارم از این آموزش کوتاه استفاده لازم را کرده باشید.

منبع: cgi.tutsplus.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *