آموزش رندرینگ طراحی داخلی در 3ds Max

آموزش رندرینگ طراحی داخلی در 3ds Max

در این مطلب، از ابتدا تا انتها نگاهی خواهیم داشت به ساخت یک مدل سه‌بعدی از یک طراحی داخلی، و همراه با تکنیک‌های مفید در ارتباط با آن.

vnplugin-magazine-render-interiors-001

هر کسی که در دنیای معماری یا طراحی داخلی کار می‌کند و نیاز به «رندرینگ هنرمندانه» را در فضاهای داخلی و خارجی می‌داند، حتماً با ابزارهای آن در تریدی مکس آشناست.

3ds Max یک ابزار استاندارد برای کار در چنین زمینه‌هایی است. البته در بسیاری دیگر از برنامه‌های گرافیک سه‌بعدی می‌توان این کار را انجام داد، ولی استفاده فراگیرتر از 3ds Max شاید به این خاطر است که هماهنگی مناسبی بین آن و دیگر پکیج‌های نرم‌افزاری Autodesk مانند اتوکد و Revit وجود دارد. این نرم‌افزارها خودشان نیز در شاخه‌های مربوطه، سرآمد هستند.

رویکردهای مختلفی می‌تواند برای ساخت مدل سه‌بعدی طراحی داخلی وجود داشته باشد. ولی در هر صورت، آن را می‌توان به یک سری مراحل کلی تقسیم کرد؛ مدلسازی، آماده کردن صحنه (اغلب شامل تکسچرینگ و نورپردازی) و رندرینگ تصویر نهایی که در انتها، معمولاً عمل پست‌پروداکشن نیز انجام می‌شود.

۱) مدلسازی

این مرحله‌ای است که شما اتاق را می‌سازید و تمام وسایل را وارد آن می‌کنید. مردم معمولاً از دیدن مدل سه‌بعدی اشیای حقیقی شگفت‌زده می‌شوند. برای «اتاق» معمولاً یک هندسه سه‌بعدی ساده درنظر گرفته می‌شود؛ یک آبجکت جعبه توخالی که نیاز به هیچگونه تغییر در شکل نیست. در همین حال، یک ناحیه L شکل برای اتاق غذاخوری ایجاد کنید. یک سری دریچه برای پنجره‌ها و درها بسازید. شاید هم لازم باشد که یک دریچه در سقف برای مسیر راه‌پله درنظر بگیرید.

vnplugin-magazine-render-interiors-002

ساخت ژئومتری اتاق به طور کلی ساده است.

مدلسازی معماری اتاق معمولاً کار سختی نیست و بدون تمرین و تجربه زیاد در 3ds Max، به راحتی قابل‌انجام است. دلیل این موضوع شاید این است که معمولاً اتاق‌های طراحی داخلی از شکل‌های ساده و با خطوط مستقیم ساخته می‌شوند.

به عنوان نمونه، در نمایش سه‌بعدی طراحی داخلی در ابتدای این مطلب، یک اتاق را داریم که در واقع یک آبجکت ساده جعبه‌ای است. با این حال، یک فرورفتگی کوچک در قسمت پنجره ایجاد کرده‌ایم. و البته پنجره را نیز به تنهایی اضافه کرده‌ایم. تمام این کار، نسبتاً ساده و راحت انجام شده است. حتی بسیاری از وسایل قرار گرفته در این طراحی از هندسه‌های نسبتاً ساده و باکس‌مانند با خطوط مستقیم استفاده کرده‌اند.

با این حال، وقتی می‌خواهیم تعداد وسایل داخل اتاق را زیاد کنیم و به حال و هوای آن زندگی ببخشیم، شرایط صحنه اندکی پیچیده‌تر می‌شود. در 3ds Max تمام ابزارها برای ساخت چنین مدل‌هایی وجود دارد، ولی چیزی که اهمیت دارد دانستن نحوه استفاده بهینه از آنهاست و اینکه چگونه با استفاده از چند ابزار بتوانیم شکل‌های منحصر به فرد و پیچیده‌تر ایجاد کنیم.

مدل گهواره در وسط، نسبتاً پیچیده‌تر است و طرح بالای آن نیازمند یک شکل موجدار است که ساخت آن به وسیله ابزارهای lofting و boolean انجام می‌گیرد. دوک‌ها نیز دارای یک پرفایل پیچیده هستند که ساخت آنها با استفاده از ابزار Bevel profile صورت گرفته است. همچنین آیتم‌های پیچیده‌تر نیز در صحنه وجود دارند؛ اسب‌ چوبی گهواره‌ای، پرده‌ها و اردک اسباب‌بازی که همگی با استفاده از ابزارهای مختلف در 3ds Max تولید شده‌اند.

در همین حال، در این وب‌سایت‌ هم می‌توانید منابع رایگان و غیررایگان برای مدل‌ها و متریال ها را بیابید.

یادگیری مدلسازی آبجکت‌ها در برنامه‌ای مانند 3ds Max زمان زیادی را می‌طلبد. ولی در همین حال، یک سری روش‌ها برای کوتاه‌کردن این مسیر وجود داردند. یکی از این راه‌ها، خریدن یا دانلود رایگان مدل‌های آماده برای استفاده در فایل‌های Max است. در نتیجه، زمان زیادی برای مدلسازی آیتم‌های مختلف توسط خودتان صرفه‌جویی خواهید کرد.

پیدا کردن مدل‌های رایگان

مدل‌های متناسب با طراحی‌های داخلی شامل مبلمان و لوازم خانگی و همین‌طور درها و پنجره‌ها می‌شوند که می‌توان آنها را به صورت آنلاین یافت و به صورت قانونی، بدون پرداخت هزینه آنها را دانلود کرد. امّا درعین حال، مدل‌های رایگان معمولاً به اندکی کار بیشتر نیاز دارند و البته به مقیاس‌بندی برای هماهنگی با ابعاد اتاق شما احتیاج دارند.

هزاران نمونه از مدل‌های رایگان و با کیفیت را می‌توان در سایتی مانند www.archive3D.net پیدا کرد. گزینه دیگر، خرید سری مدل‌ها از جاهایی مانند turbosquid.com یا digimation.com است.

برای مدلی که خریداری می‌شود، اطمینان بیشتری در ارتباط با کیفیت و سهولت استفاده از آن وجود خواهد داشت. البته استفاده از این مدل‌ها کاملاً بدون دستکاری همیشه ممکن نیست. شما می‌توانید یک مدل کامل از یک اتاق با طراحی داخلی تهیه کنید که همه‌چیز برای یک رندر یا انیمیشن آماده باشد، ولی در همین حال، نسبت به شرایط پروژه، حتماً نیاز به یک سری تغییرات خواهید داشت.

vnplugin-magazine-render-interiors-004

یک مدل آماده از یک اتاق با تمام تنظیمات به صورت رایگان از www.tf3dm.com

۲) آماده کردن صحنه

مرحله آماده‌کردن صحنه، جایی است که از مدل‌های خام در کنار هم استفاده می‌کنیم و آن را وارد یک اتاق می‌کنیم. این کار در وهله اول، به معنای مقیاس‌بندی و قرار دادن مدل‌ها در جای مناسب خود در داخل اتاق است. سپس نوبت به افزودن تکسچر به آنهاست. به این منظور، از دو رویکرد می‌توانیم استفاده کنیم.

روش استاندارد این است که تصاویر مبتنی بر پیکسل را که معمولاً در محیط فتوشاپ ساخته می‌شوند، استفاده کرده و به صورت map به مدل‌ها اضافه کنیم. به عنوان مثال، در این صحنه یک تصویر با طرح چوب به کف اتاق اضافه شده است. این کار می‌تواند با استفاده از یک map صفحه‌ای (planar) یا تخت انجام شود که برای یک «کف» مناسب خواهد بود. برای مدل‌هایی که اشکال دیگری دارند، texture map ها می‌توانند به صورت استوانه‌ای یا کروی استفاده شوند.

vnplugin-magazine-render-interiors-005

Material Editor

رویکرد دیگر برای اضافه کردن تکسچر، استفاده از تکسچرهای «قالبی» است. این تکسچرها، در واقع الگوهایی هستند که درون محیط نرم‌افزار تولید می‌شوند و داری طیف گسترده‌ای برای اصلاحات و تغییرات در نمایش نهایی متریال هستند. همچنین می‌توان از این تکسچرهای قالبی در قالب انیمیشن نیز استفاده کرد؛ قابلیت تغییر در طول زمان انیمیشن چیزی است که تصاویر مبتنی بر پیکسل نمی‌توانند آن را داشته باشند. متریال‌هایی مانند چوب، مرمر و دیگر تکسچرهای استاندارد، در کنار خیلی از موارد دیگر، در 3ds Max موجود هستند.

vnplugin-magazine-render-interiors-006

ویرایشگر متریال‌های قالبی

روشنایی اتاق

آخرین گام مهم در جهت آماده‌سازی صحنه، ایجاد روشنایی برای اتاق است. اگر پیش‌زمینه‌ای از عکاسی، نورپردازی فیلم و صحنه تئاتر داشته باشید و یا در زمینه روشنایی محیطی متخصص باشید، شرایط برای شما در این مرحله بهتر خواهد بود. 3ds Max به شما سبک‌هایی از نورپردازی را ارائه می‌دهد که مشابه همان چیزهایی هستند که در عالم واقعی با آنها سر و کار دارید.

این انواع نورپردازی شامل نور هدایت‌شونده (یا خورشید)، نورهای نقطه‌ای (مانند لامپ‌هایی که معمولاً در محفظه قرار می‌گیرند)، نورهای لوله‌ای (مانند لامپ‌های فلوروسنت) و … می‌شوند. در همین حال، امکان استفاده از داده‌های نورپردازی IES وجود دارد که برای شبیه‌سازی نور دنیای واقعی و نقص‌های آن بسیار مفید خواهد بود.

vnplugin-magazine-render-interiors-007

ایجاد پالت روشنایی

نورپردازی یک صحنه در 3ds Max کار بسیار جالب و هیجان‌انگیزی است. در این حالت، نه‌ تنها می‌توانید تمام کارهایی که در دنیای واقعی صورت می‌گیرند را انجام دهید، بلکه می‌توانید کارهای ناممکن را نیز تجربه کنید. به عنوان مثال، می‌توانید نور را از برخی نواحی حذف کنید و همین‌طور المان‌های چندگانه را با نورپردازی‌های مختلف رندر کنید. در انتها نیز می‌توانید در مرحله کمپوزیت در فتوشاپ، تصمیمات نهایی خود را بگیرید.

۳) رندرینگ

فرآیند رندرینگ تمام تصمیم‌هایی را که تاکنون گرفته‌اید در بر می‌گیرد و از تمام اطلاعات برای ایجاد یک تصویر رندر شده نهایی استفاده می‌کند. تکسچرینگ، نورپردازی، سری داده‌های ژئومتری و … همه در رندرینگ نهایی حضور خواهند داشت. در همین حال، باید اذعان کرد که به سختی می‌توان یک رندرینگ نهایی قطعی برای یک پروژه درنظر گرفت.

همیشه یک جایی در تصویر به نظر طراح نیاز به اصلاح و تغییرات دارد تا به فرم مناسب‌تر ارائه شود. معمولاً وقتی به‌تازگی گرافیک سه‌بعدی را شروع کرده باشید، سریعاً برمی‌گردید و دوباره رندر می‌گیرید.

vnplugin-magazine-render-interiors-008

تنظیماتی که برای رندر به کار برده‌ایم.

یکی از چیزهایی که 3ds Max را در میان بازار طراحی معماری محبوب کرده، گزینه‌های زیادی است که برای رندرینگ در دسترس کاربر قرار می‌دهد؛ گزینه‌هایی مانند موتورهای radiosity و mental ray. در همین حال، یک موتور رندر سوم به نام Vray وجود دارد که محبوبیت زیادی پیدا کرده است و در کارهای معماری مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرد.

۴) پست پروداکشن

بگذارید یک مرحله دیگر را نیز در اینجا اضافه کنیم؛ چیزی که معمولاً در همه پروژه‌ها موردنیاز خواهد بود؛ عملیاتی مکمّل پس از انجام کار. اینکه چقدر کارتان خوب از آب درآمده یا چقدر در کارتان خبره هستید، اهمیتی نخواهد داشت؛ چرا که تقریباً همه کارهای سه‌بعدی وارد مرحله پست پروداکت می‌شوند. این کار به‌وسیله فتوشاپ یا برنامه‌های گرافیکی دیگر مانند After Effects (برای انیمیشن‌ها) می‌تواند انجام شود. انجام اصلاحات در مرحله پست پروداکت معمولاً به صورت ساده‌تر و سریعتر انجام می‌شود.

vnplugin-magazine-render-interiors-009

کمپوزیت درها و چارچوب‌های در با یک تصویر پس‌زمینه

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، می‌تواند به صورت المان‌های مختلف، از صحنه رندر تهیه کرد و در مرحله پست‌پروداکشن گزینه‌های بیشتری را برای تصمیم‌گیری به‌دست آورد. همچنین ایجاد تغییر در فضا، با سرعت بیشتری می‌تواند انجام گیرد.

به عنوان مثال، چرا از المان‌های رندر مجزا برای هر کدام از منابع نور صحنه استفاده نکنیم؟ برای این کار، حتی می‌توانیم برای نورها گروه‌بندی انجام دهیم. سپس در مرحله پست پروداکشن، تمام المان‌ها را وارد فتوشاپ می‌کنیم و به صورتی کاملاً دلخواه، نور صحنه را تنظیم کنیم. این موضوع به‌ویژه در رندرینگ طراحی‌های داخلی که وابستگی زیادی به نحوه روشنایی دارند، مفید خواهد بود.

آخرین نکته

وقتی مشغول ساخت یک مدل طراحی داخلی هستید، عمق میدان را فراموش نکنید. هر تصویر برای ایجاد یک حالت برجسته به چنین چیزی نیاز خواهد داشت. اندکی زمان برای رندر یک المان depth map صرف کنید تا شرایط واقعی‌تری برای تصویر نهایی خود ایجاد کنید.

منبع:www.creativebloq.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

1 دیدگاه درباره ”آموزش رندرینگ طراحی داخلی در 3ds Max

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *