آموزش ایجاد روشنایی داخلی با استفاده از منبع نور خارجی

آموزش ایجاد روشنایی داخلی با استفاده از منبع نور خارجی

vnplugin-magazine-Light-source-001همیشه سعی کنید به چیزهایی که می‌بینید دقت کنید. در مورد نحوه روشنایی آنها فکر کنید؛ و این که نحوه روشنایی آنها، چه حال‌ و هوایی برایشان ایجاد کرده است.

وقتی نوبت به نورپردازی یک صحنه سه‌بعدی می‌رسد، تنظیمات انجام‌شده در این زمینه می‌تواند بر باورپذیری و واقع‌گرایی آن صحنه تأثیرگذار باشد. شاید بسیاری از طراحان با تکنیک‌های روشنایی ناآشنا باشند. هنگام تنظیم روشنایی صحنه باید سه موضوع را در نظر داشته باشید:

  • آیا نور به اندازه کافی است؟
  • آیا منبع نور به کار رفته در صحنه باورپذیر است؟
  • و اینکه افکت روشنایی چگونه بر حال و هوای صحنه تأثیر می‌گذارد؟

در این مطلب، می‌خواهیم روشنایی یک صحنه با استفاده از یک منبع نور و یک HDRI انجام دهیم. به این منظور، مرحله به مرحله پیش خواهیم رفت و از تصاویر برای رسیدن به ایده کلی حاکم بر صحنه استفاده خواهیم کرد.

ابتدا فایل سه‌بعدی را از لینک زیر دریافت کنید.

vnplugin-magazine-Light-source-002 vnplugin-magazine-Light-source-003 vnplugin-magazine-Light-source-004 vnplugin-magazine-Light-source-005

مدل سه‌بعدی را در 3ds Max باز کنید و متریال‌ها را به مدل اضافه کنید. در اینجا می‌توانید اسکرین‌شات‌هایی را به عنوان مرجع مشاهده کنید.

تنظیم نور مستقیم

یک منبع نور direct light همراه با Vray Shadows ایجاد می‌کنیم. به این منظور، روند کار را می‌توانید از تصاویر دنبال کنید. امّا در همین حال انجام این کار کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد. به عنوان مثال در اینجا ترکیب نور و سایه بر روی دیوار بسیار جالب‌توجه بوده است.

vnplugin-magazine-Light-source-006 vnplugin-magazine-Light-source-007از سایه‌های ناحیه‌ای (areas shadows) استفاده کنید. در نتیجه سایه‌هایی قوی امّا پراکنده خواهید داشت. در همین حال با مقدار “UVW” در بخش “Vray Shadows Params” اندکی بازی کنید. نتیجه کار را در تصاویر زیر می‌توانید ملاحظه کنید.

vnplugin-magazine-Light-source-008 vnplugin-magazine-Light-source-009 vnplugin-magazine-Light-source-010

برای تصویر اول، از مقدار صفر برای UVW استفاده شده است. در نتیجه یک حالت متمرکز و بدون محوشدگی برای سایه ایجاد شده است. اگر مقدار این پارامتر را افزایش دهید، به‌تدریج یک حالت محوشدگی در مرزهای سایه مشاهده خواهد شد. در نهایت نیز به یک سایه بسیار محو خواهیم رسید.

تنظیمات روشنایی HDRI

حالا HDRI ها را وارد material editor می‌کنیم؛ یکی برای “illumination” و دیگری برای “Environment”.

vnplugin-magazine-Light-source-011 vnplugin-magazine-Light-source-012 vnplugin-magazine-Light-source-013

رندرینگ و GI

در اینجا، تنظیمات رندرینگ را بررسی کنید. به این ترتیب به چنین حالتی در روشنایی داخلی دست‌ یافته‌ایم. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و به سؤالات شما در این زمینه جواب داده شده باشد.

vnplugin-magazine-Light-source-014 vnplugin-magazine-Light-source-015

 

منبع: www.cgarena.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *