آموزش ساخت صحنه باغ های ذن

 آموزش ساخت صحنه باغ های ذن

در این آموزش به شما نشان داده خواهد شد که یک باغ ذن سه بعدی چگونه با تری دی مکس و موتور رندر وی ری ساخته شده است. بعلاوه مراحل Post Production در فتوشاپ برای رسیدن به بهترین نتیجه نیز نشان داده خواهد شد.

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_01

شروع با یک رفرنس به عنوان کانسپت

ابتدا با پیدا کردن منابع خوب شروع می کنیم تا بتوانیم از آنها به عنوان مبنای مدلسازی یا منبع الهام به صورت کلی استفاده کنیم. برای این کار از Google images, flicker و … می توانید استفاده کنید.

مرحله مدلسازی سه بعدی

شروع می کنیم به ساخت صحنه و مولفه های کلیدی آن

طراحی و مدلسازی زمینه طرح

 

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_02

در این آموزش یک باغ ذن مخفی مدلسازی خواهد شد. بنابراین برای شروع قسمت سبزه ها که محدوده باغ را مشخص می کند ساخته می شود. از ابزار “Strips” در گروه Edit poly برای رسم شکل موردنظر به صورت دست آزاد استفاده شده است. سپس سطوح موردنظر انتخاب شده و با استفاده از اکسترود ارتفاع پیدا می کند و مقداری Bevel به لبه ها داده می شود که نرم شوند. سپس بخشی از زمینه طرح که با شن در باغ های ذن پر می شود ساخته خواهد شد. برای این کار یک صفحه معمولی در وسط قسمت سبزه ها ساخته می شود و  در حالت Edit poly لبه ها انتخاب شده و اکسترود می شوند تا زمینه طرح با قسمت سبزه ها تنظیم شود.

مدلسازی پل

 

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_03 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_04

برای مدلسازی پل از روش سریع Spline برای کشیدن کل طرح پل استفاده می شود. وعتی به طرح دلخواه رسیدید، هر یک از بخش های پل به صورت مجزا انتخاب شده و اکسترود شده و به Edit poly تبدیل میشوند. بعد از آنکه کلیه قسمت های پل مدل شد، تمام بخشهای تکراری کپی شده و در جای موردنظر قرار می گیرند. و سپس کل نیمه پل کپی شده و در سمت دیگر mirror می شود، چرا که دو طرف پل دقیقا مشابه هستند.

مدلسازی چراغ سنگی

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_05 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_06

ساخت چراغ سنگی با مدلسازی پایه آن شروع می شود که از یک باکس در Edit poly استفاده شده است. سپس قسمت میانی چراغ با کشیدن یک Spline برای رسیدن به طرح دلخواه آغاز شده و سپس مدیفایر lathe اعمال می شود. سپس با استفاده از یک باکس همراه با Edit poly قسمت بعدی مدل شده و برخی جزئیات اکسترود می شوند. شبکه پوشاننده چراغ با استفاده از یک اسکریپت از نرم افزار iToo  که clone نام دارد، مدل شده است. این اسکریپت برای Clone کردن اشیا مفید بوده و به این روش می توان پترن های جالبی ساخت.

پوشش گیاهی

پلاگین GrowFX برای تری دی مکس

برای مدلسازی پوشش گیاهی می توان از پلاگین GrowFX برای تری دی مکس استفاده کرد. مزیت این پلاگین این است که با تری دی مکس تلفیق شده و مدیریت و اصلاح مدل بسیار راحتتر می شود.

Lasse از استودیو Xoio تجربه خود را از کار کردن با Exlevel’s GrowFX plugin for 3ds Max به عنوان ابزاری برای مدلسازی برگ درختان به صورت تری دی به اشتراک می گذارد. این مقاله مقدمه ای بر GrowFX را بازگو می کند تا بتوان نحوه استفاده از آن را به صورت صحیح برای ساخت مدلهای تری دی رشد گیاهان فراگرفت.

درخت گیلاس SpeedTree

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_07

گاهی لازم است گونه گیاهی خاصی مدل شود که در اینصورت می توان از نرم افزار SpeedTree استفاده کرد که مجموعه خوبی از ابزارها را برای مدلسازی سریع و دقیق ارائه می دهد. با ساخت تنه اصلی شروع می کنیم. سپس لایه دیگری را برای شاخه های اصلی اضافه میکنیم تا به درخت تنوع بدهد. سپس دو لایه دیگر برای شاخه های کوچک و برای پرکردن آنها با شکوفه های گیلاس اضافه می شود.

برای رسیدن به تنوع بیشتر برای درختان، SpeedTree یک دکمه random دارد که برای تنظیمات اولیه به صورت اتوماتیک خروجی های مختلفی را به دست می دهد.

انواع گونه های گیاهی

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_08

برای سایر گونه های گیاهی در این صحنه از مجموعه مدل های از پیش ساخته شده مانند مدل های پوشش های گیاهی VIZPARK، تنظیمات برای سبزه Forest Pack و یک گونه از درختان اورموشن استفاده شده است. برخی مدلها نیاز به اصلاحاتی روی متریال ها دارند تا بتوان به نتیجه بهتر در رندر نهایی دست یافت.

پراکنده کردن با Forest Pack

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_09

برای پراکندن و ساخت کل پوشش گیاهی و اکوسیستم صخره ها می توان از پلاگین Forest Pack تری دی مکس استفاده کرد. این پلاگین ابزار مناسبی برای مدیریت تعداد زیادی مدل می باشد و باعث می شود صحنه شما به خوبی عمل کند. Forest Pack قدرت پراکنده کردن مدل ها را در سرتاسر صحنه به ما می دهد. برای این پروژه از این پلاگین برای پخش کردن سبزه ها، درختان و صخره ها استفاده شده است. استفاده از این پلاگین به نسبت ساده بوده و به نتایج خوبی منجر می شود. به طور مثال برای چمن و شن در محوطه باغ از Forest Pack استفاده شده و تنظیمات در تصویر فوق نشان داده شده است.

نور پردازی

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_10

برای این صحنه از نور dome وی ری با یک مپ HDRI استفاده شده است. مپ HDRI انتخاب شده یک از نمونه های رایگان وبسایت noemotion.net می باشد.

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_11

در صحنه آبجکت نور dome وی ری قرار داده شده و مپ HDRI به آن داده شده است. سپس رندرینگ RT وی ری استفاده شده و در real time کلیه پارامترهای دوربین وی ری و مپ HDRI برای رسیدن به خروجی موردنظر از نور کل صحنه تنظیم شده است.

تکسچر-  UVW Unwrap  و متریال ها

برای دادن تکسچر به جزئیات آبجکت ها از مپ دادن UVW Unwrap استفاده می شود. این کار باعث می شود کلیه جزئیات موردنظر را در تکسچرهای آبجکت ها لحاظ کرده و اینکه بتوان حتی به نورها و سایر آبجکت ها مپ های تکسچر خاصی را داد. تری دی مکس ابزار UVW Unwrap خیلی خوبی دارد که امکان  Unwrap کردن آبجکت ها را به سرعت و سادگی فراهم می کند. ابزار Pelt در اکثر مواقع برای Unwrap کردن آبجکت ها به خوبی عمل کرده و فقط کافیست نتایج مپ دادن نهایی را آرشیو کنید.

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_12

در کل این صفحه UVW Unwrap استفاده شده و در این مرحله چگونگی استفاده از UVW Unwrap برای مپ دادن به یک آبجکت خاص بیان می شود. آبجکت فانوس را به بخش های مختلف تقسیم کرده و سپس پایه و لامپ آن انتخاب شده و مدیفایر UVW Unwrap به آن داده می شود. سپس ابزار “point-to-point seam” انتخاب شده و لبه ها را انتخاب کرده که آبجکت را به دو قسمت تقسیم می کند و به این روش می توان ابزار pelt را به کار برد و به سرعت و تمیز مپ داد. برای سایر بخش ها روند مشابهی برای تنظیمات UVW انجام شده است.

جستجو برای تکسچر موردنظر برای پروژه

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_13

همیشه به دست آوردن تکسچر موردنظر آسان نیست. وب سایتهایی مانند cgtextures.com ، extremetextures.com، texturelib.com، freestocktextures.com و openfootage.net را می توان جستجو کرد و در صورت پیدا نکردن نتیجه موردنظر می توان از تکسچرهای آماده برای فروش از سایت هایی مثل vizpark.com، cg-source.com، arroway-textures.com استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که برای رسیدن به نتایج خوب نیاز به تکسچرهای دارای کیفیت بالا با اتصال مناسب دارید که به عنوان پایه متریال ها استفاده شوند.

تکسچر

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_14

استفاده از یک مپ UVW ساخته شده با ابزار Unwrap برای کلیه آبجکت ها این امکان را می دهد که کلیه جزئیات با یک مپ تکسچر داده شوند. به همین دلیل می توان از نرم افزار Bodypaint، شرکت Maxon استفاده کرد. با این اپلیکیشن می توان در تری دی مکس روی آبجکت تری دی به صورت مستقیم مثل محیط فتوشاپ رنگ گذاشت. برای اینکه آبجکت مربوطه رنگ زده شود و افکت های موردنظر روی آن اعمال شود، آبجکت ها به صورت مجزا در قالب فایل FBX خروجی گرفته شده و وارد نرم افزار Bodypaint می شوند.

ابتدا باید سایز تکسچر متریال و channelهای موردنیاز تنظیم شود . برای سایز مورد استفاده 1024×1024 برای آبجکت های کوچک و برای پیش زمینه و آبجکت های بزرگ تنظیمات روی 4048×4048 صورت می گیرد. این تنظیمات جزئیات خوبی را در مقیاس بزرگ به دست می دهد. برای channelهای متریال از Color, Reflection, Bump و  Specular استفاده می شود. سپس یک لایه جدید ساخته شده و شروع به رنگ گذاشتن روی مدل تری دی با استفاده از تکسچر می کنید. یکی برای پایه سنگی و دیگری برای افکت پوشیده شدن با خزه که بخشهایی که موردنظر است با یک لایه جدید نقاشی می شود.

متریال ها

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_15

برای متریال های صحنه از متریال های VRayMtl استفاده شده است. در این مثال نشان داده می شود که چگونه متریال صخره آماده می شود. یک شیدر ترکیبی روی diffuse channel تنظیم شده است. با این شیدر ترکیبی می توان چندین نوع تکسچر را با هم ترکیب کرد و آنها را با مپ های آلفا متداول ترکیب کرد. برای متریال صخره دوباره از دو تکسچر استفاده می شود. یکی پایه سنگی و دیگری برای خزه. سپس یک alpha channel برای ترکیب هر دو برای استفاده از یک شیدر noise تنظیم می شود.

تنظیمات رندر

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_16

در اینجا تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر نهایی در رندرر تری دی انجام می شود. می توان حداقل از خروجی سایز پیکسل*4000 استفاده کرد. برای تنظیمات وی ری دو حالت وجود دارد. یکی برای رندر سریع اما در عین حال خوب و دیگری برای پروژه هایی که زمان کافی در اختیار است و البته این شرایط به شما نتیجه بهتری را به دست می دهد. اما وقتی زمان کمی داریم نیاز به گزینه های رندر سریعتر است. برای این پروژه  چون زمان کافی در اختیار بوده بهترین گزینه ها انتخاب شده است که تنظیمات را می توان در تصویر مشاهده کرد.

Render Pass ها

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_17

در اینجا کلیه تنظیمات لازم برای Render Pass های خروجی که برای post-production لازم است، صورت می گیرد. 4 Render Pass مهم برای post-production در فتوشاپ یا افترافکت وجود دارد. VrayRenderID یکی از Render Pass ها است که کل رندر را ماسک می کند و می توان خیلی سریع قسمتهایی از تصویر را که می خواهید در فتوشاپ ماسک کنید انتخاب کرد. VrayExtraTex جایی است که شما AO pass برای صحنه خود تنظیم می کنید و در نهایت VrayRawLight و  VrayReflection. این دو بسیار مهم بوده اما در گاهی موارد بیشتری مثل VrayZDepth, VrayRefraction و … لازم است. این بسته به سبک شخصی شما در post-production دا شته و بیش از یک روش دارد.

ابزارها و پلاگین های post-production

می توان پلاگین های خوبی یافت که امکان بهبود تصاویر در post-production در فتوشاپ  یا افترافکت را به ما می دهند. می توان از این پلاگین ها به Magic Bullet Photolooks, Nik Collection  و  Red giant Knoll Light Factory اشاره کرد. این ابزارها همراه با تنظیمات لایه های فتوشاپ قدرت لازم برای post-production را به شما می دهند.

Import کردن و Render Pass ها

 vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_18

قبل از شروع به post-production مهم است که Render Pass  را به یک فایل PSD ایمپورت کنید. فتوشاپ رنگ ها و فولدرهایی دارد که می تواند در ساماندهی روند پروژه به شما کمک کند بنابراین یکی از تصاویر Pass را باز کرده و سپس با گزینه Place از منوی فایل PSD سایر Pass ها را وارد کنید. می توان کلیه فولدرها را در جایی که لایه ها هستند ساخت تا محیط کار به خوبی سازماندهی شود.

اصلاح برخی اشکالات کوچک

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_19

گاهی بعد از اینکه رندر تمام شد اشکالاتی را مشاهده می کنیم که قبلا متوجه آن نشدیم چون فقط در رزولوشن رندر نهایی قابل مشاهده می باشند. بهترین راه اصلاح چنین اشکالی این است که پیش از post-production از محدوده ای که اشکال در آن وجود دارد پس از رفع اشکال موردنظر دوباره رندر بگیرید و تصویر را به فتوشاپ آورده و آن را روی رندر خام قرار دهید. مطمئن شوید که Pass های مربوطه نیز اعمال شوند چرا که این مورد نیز باید بروزرسانی شود.

اعمال تنظیمات ابتدایی

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_20

در این مرحله کارهایی انجام می شود که برای رسیدن به کیفیت موردنظر از تصویر باید صورت گیرد. اصلاح رنگ برای رسیدن به توازن بهتر در عکس با  adjustment layers, curves و  levelsصورت می گیرد. سپس افکت های اولیه ساده ای مثل Fog یا sunlight با کمک V-Ray Z-Depth Pass اعمال می شود که از آن به صورت یک ماسک انتخابی برمبنای عمق تصویر استفاده می شود. به این وسیله یک لایه جدید ماسک شده با آن ساخته شده و مه (Fog) را با براش معمولی و Opacity 50% ترسیم می شود.

 

درجه بندی نهایی رنگ

vnplugin-3dsmax_making-of-zen-garden_21

این مهترین مرحله این آموزش است . در این مرحله شما به تصویر نهایی می رسید. بعد از طی مراحل اولیه روی درجه بندی نهایی رنگ کار می شود. برای اینکار ابتدا از adjustment layers (Curves, Color Adjustment, Selective color) استفاده می شود . سپس تصویر را flatten کرده  و آن را به محیط Magic Bullet Photolooks می آورید و در اینجا تنظیمات نهایی را انجام می دهید. ویدئو زیر را برای آشنایی با کلیه مراحل post-production انجام شده روی این تصویر مشاهده کنید.

اعمال مولفه های دو بعدی

معمولا برای رسیدن به کمپوزیسیون بهتر در تصویر تری دی یکسری مولفه های دو بعدی در نهایت اعمال می شود. این مولفه ها شامل انسان و حیوانات می باشد که در این صحنه تصویر خانم حاضر در صحنه و دو کبوتر در حال پرواز موردنظر است.

منبع: www.ronenbekerman.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *