آموزش نحوه کارکردن با سنگ های مدولار

از اخبار ما توسط لینک زیر در تلگرام مطلع شوید:
https://telegram.me/joinchat/052a9500014379c22a0b6520afe82652

آموزش نحوه کارکردن با سنگ های مدولار

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_01

این آموزش مراحلی کار با واحدهای مدولار به روشی طبیعی تر را نشان خواهد داد. در این آموزش روند ساخت مجموعه ای از دیوارهای سنگی نشان داده خواهد شد. ایده این کار این است که به شما نشان داده شود چگونه می توان به بهترین نتیجه با کوچکترین متریال ممکن رسید.

ابتدا تکسچر موردنظر را بسازید.

برای این مثال از یک عکس برای شروع استفاده شده است. تفاوتی نمی کند با یک تصویر 100% ترسیم شده با دست شروع کنید و یا با عکس. روند زمانیکه به بخش مدلسازی می رسد، مشابه است. قسمت قرمز رنگ روشن تر شده و قسمت آبی بیشتر غیراشباع شده است تا به خوبی حالت موزائیکی بگیرد.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_02

سپس تکسچر را offset کنید. روی درز ها و رگه ها clone کنید. در اینجا سعی شده که روی شکستگی های افقی و عمودی سنگ جریان خوبی ساخته شود. اگر سعی کنید که که امتداد شکستگی ها را بدون قطع شدگی قابل توجهی حفظ کنید، کار شما زمانیکه پروسه مدلسازی را شروع می کنید ساده تر خواهد بود. در این تصویر روی برخی شکستگی های اصلی به رنگ آبی ترسیم شده است.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_03

در این نمونه شکستگی ها خیلی زیاد است و زماینکه جلوتر برویم در مورد مش خوب کار نمی کند. این تکرار می تواند با ساخت گونه های متفاوت تر شکسته شود. اگر از فاصله دور به سنگ ها نگاه می کنید روش خوبی است که شکستگی ها و این قبیل موارد را در تکسچر به حداقل برسانید. در اینجا سعی شده که روی کل سنگ ها ترسیم شده و سایز شکستگی ها در سرتاسر تکسچر تا جای ممکن تغییر داده شود. در اینجا از CrazyBump استفاده شده تا به یک خروجی نرمال سریع بتوان دست یافت. به همین دلیل است که به شکستگی ها bevel اضافه شده است تا به نحوی یک نور مصنوعی در تصویر به وجود آید.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_04

و نتیجه مناسبی حاصل شده است.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_05

در اینجا سطوح تکسچر را مشاهده می کنید.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_06

می توانستیم این تکسچر را در برنامه های مجسمه سازی مانند ZBrush  یا  Mudbox بسازیم و یا حتی آن را در یک اپلیکیشن متداول تری دی مدل کنیم. نکته مهم در این آموزش این است که این تکسچر را به صورت قابل موزائیک شدن درآوریم و شکستگی های مشخصی داشته باشیم که در محل آنها مش شکاف بخورد.

روند مدلسازی

در این مثال با یک صفحه تقسیم یندی شده ساده شروع می کنیم و آن را روی تکسچر می اندازیم.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_07

اگر می خواهید تنوع بیشتری بسازید، استفاده از تکسچر موزائیکی مشابهی برای کلیه گونه ها مناسب خواهد بود بویژه اگر مدل یا UV را چرخانده، قرینه کرده یا offset می کنید تا قسمت اعظم تکسچر را استفاده کنید.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_08

همانند زماینکه تکسچر ساخته شد شروع به برش شکستگی های قوی که می خواهیم، می کنیم. در تری دی مکس فقط معمولا از ابزار cut استفاده شده و لبه های جدید در جاهایی که لازم است به هم متصل می شوند. بعلاوه در هر طرف مش مشابه یک instance ساخته می شود تا ایده ای از نوع موزائیک قبلی در این نقطه داشته باشیم. این ایده مناسبی است که سعی کنید تراکم مثلت های مش را تا جایی که می توانید متعادل نگه دارید. در اینجا مش مربعی شده بنابراین مشکل خاصی نیست اگر به نظر می رسد توزیع نامتوازنی دارد و فقط مسئله ای است برای ساخت حلقه های لبه های جدید و اتصال آنها با هم.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_09

در جاهایی که شکستگی های قوی وجود داشت لبه ها اکسترود می شود. بعد از این مرحله فقط کل مجموعه از single smoothing group استفاده می شود. (یا در مایا از only smooth edges)

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_10

سپس سعی می شود تا حد امکان شکستگی ها برای نرم شدن از هم جدا نگه داشته شوند. بنابراین در قمست هایی که شکستگی وجود دارد فقط لبه های سخت خواهد بود. این کار به این دلیل است که از اینکه تصویر خیلی نرم به نظر برسد جلوگیری شود و نه اینکه فقط لبه های سخت داشته باشیم.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_11

برای آنکه لبه ها کماکان شارپ باشند، البته نه هنوز در گروه های smoothing  مختلف، لبه ها chamfer زده شده است. گاهی ممکن است لبه های تیزتری حتی موردنیاز باشد و بنابراین لازم باشد که لبه های تکیه گاه به طرفین لبه سخت اضافه کنید. این کار قطعا موجب افزایش تعداد مثلث ها و گره ها می شود بنابراین لازم است تعداد آنها را بهینه کنید. به محض آنکه یک لبه را chamfer زدید می توانید خیلی از لبه های نزدیک به هم را با شرط حداقل تغییر و یا عدم تغییر در نرم کردن آنها، حذف کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید می توانید به سادگی تعداد گره ها را در نقاط آبی بهینه کنید.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_12

بعد از این مرحله می توانید تا رسیدن به نتیجه مطلوب هر قدر می خواهید پیش بروید. نکته ای برای تغییر سریع اشکال بزرگتر استفاده از مدیفایرهای subtle noise در تری دی مکس روی لبه های انتخاب شده است. (قطعا ابزار مشابهی در مایا نیز وجود دارد). بعلاوه یک روش موثر حرکت دادن قطعات بزرگ مدل شما بدون اعوجاج آن به صورت کلی استفاده از smooth selection در تری دی مکس است. به عنوان مثال با آن می توان یک ردیف از گره ها/ لبه ها و یا سطوح را گرفت و آنها را به داخل یا خارج همانند تصویر حرکت داد.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_13

زمانیکه احساس می کنید به پایان کار نزدیک شدید خوب است که به اینکه مش چگونه تکرار می شود و به ویژه در مرزهای مش دقت کنید. همانطور که گفته شد خوب است که یک instance از مش خود در هر یک از طرفین داشته باشید تا بتوانید این مورد را پیگیری کنید. اگر می خواهید مجموعه سنگ های شما و یا هر آبجکت مشابهی به صورت واقعی در بخشی از بازی ها قابل استفاده باشد می بایست مرزها را “cap”  کنید. در این نمونه همه لبه های مرزها انتخاب شده و اکسترود شده اند و به عقب کشیده شده اند تا نوعی شکل مکعبی از کل مش بسازند.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_14

در تری دی مکس ساده است که وجوه مرزی که تازه اکسترود شده را unwrap  و  stitch کنید. به سادگی آنها را به بالا/پایین و چپ/راست تقسیم کنید و هر قسمت را relax  کنید. سپس شروع به متصل کردن لبه ها کرده و مطمئن شوید که UV واقعی سنگ حرکت نکند. چرا که اگر این چنین شود همه شکستگی ها از جایی که مش شکاف خورده بود offset می شوند.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_15

بعد از cap کردن هنوز باید از تقاطع های زشت (که به رنگ آبی نشان داده شده اند) تا جای ممکن با تکرار کردن مش خلاص شویم. شما می توانید با کارکردن با این نوع از مش ها از خطوط روی هم افتاده کاملا جلوگیری کنید. مسئله این است که چگونه این مجموعه قابل استفاده باشد و اینکه کمترین خطوط روی هم افتاده وجود داشته باشد. زمانیکه یک cap زیبا از مرزها دارید، می توانید واحدهایتان را از هم دورتر کنید که باعث می شود مجموعه شما راحت تر قابل استفاده باشد و ساده تر تکرار آن را بشکنید.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_16

رنگ گره ها

فقط برای آنکه ایده ای داشته باشید از اینکه اگر موتور شما رنگ گره ها را پشتیبانی کند، تنوعی از تکسچر موردنظر بدون تعریف مشخص شکستگی ها ساخته شده است.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_17

سپس vertex colors روی مش موردنظر در جایی که شکستگی ها مدل شده بودند قرار داده می شود. با این روش می توانید هر شکلی که می خواهید بسازید و حتی از تکسچر کوچکتر که می تواند به دفعات بیشتر روی مش شما بیافتد، استفاده کنید.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_18

یا حتی می توانید به سادگی یک مدیفایر  Vertex Paint  اضافه کرده و مستقیم روی مدل ترسیم کنید. همچنین می توانید محل تلاقی پیرامونی را بسازید و نتیجه را روی گره ها اعمال کنید. ممکن است اگر مش شما به خوبی ساخته نشده باشد، نتایج عجیبی بگیرید. روش خوبی است که محل تلاقی پیرامونی را رندر کرده و سپس به صورت دستی انچه را که می خواهید اضافه تر ترسیم کنید.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_19

موارد اضافه

وقتی با قطعاتی بزرگ از مجموعه ای طبیعی کار می کنید اولین سوال این است که می خواهید چگونه این مجموعه استفاده شود و یا به نظر برسد. تفاوت قابل توجهی وجود دارد اگر مجموعه ای از سنگ ها را برای بازی می سازید که بازی کننده از محدوده حداکثر 1-5 متر این سنگ ها را می بیند. با این وجود اگر قادر باشید همین سنگ ها را از فاصله بیش از 100 متر ببینید که به شدت به هم نزدیک تکرار شده اند، می بایست اساس ساخت آن را بر این نیاز بگذارید. آنچه باید موردتوجه قرار گیرد این است که اگر روی بازی کار می کنید که نقطه کانونی حدود 30 متر از شی خواهد بود باید در تری دی مکس، فتوشاپ یا هر ابزاری که استفاده می کنید به صورت zoomed out کار کنید. به این صورت می توانید به سرعت روی مقدار جزئیاتی که لازم است برای شروع تمرکز کنید به جای آنکه ساعت ها روی جزئیاتی وقت بگذارید که دیده نخواهند شد.

در اینجا این مش فقط به صورت Unreal اضافه شده است.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_20

و اینجا نسخه ای دیگر با یک تکسچر مسطح و اعمال vertex colors  است.

vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_21

نمونه های بیشتری وجود دارد که از ایده ها و تکنیک های مختلف این آموزش استفاده شده است.


vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_22 vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_23 vnplugin-3dsmax_Working-with-Modular-Rocks_24

منبع: www.cgarena.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *