چرا باید عکس های تاریک خلق کنیم

از اخبار ما توسط لینک زیر در تلگرام مطلع شوید:
https://telegram.me/joinchat/052a9500014379c22a0b6520afe82652

چرا باید عکس های تاریک خلق کنیم

vnplugin-3dsmax_Why-You-Should-Make-Dark-Image_01

یکی از جنبه های کشف نشده در عکاسی دیجیتال عکس های تاریک است.

در عکاسی دیجیتال نورسنج ها، هیستوگرام ها و قابلیت های شگفت انگیز ISO عکاسی را شرایط نوری مختلف بسیار ساده کرده است. این قابلیت ها می تواند باعث شود که عکاسان احساس کنند که باید همه تصاویر را با هیستوگرام متعادل بگیرند که می توان تصویر را به خوبی دید و برخی اطلاعات به صورت هایلایت، سایه و تنالیته متوسط دیده می شود. این حالت غالبا آن چیزی است که می خواهید اما نه همیشه.

زمانیکه از  Aperture Priority, Shutter Priority و یا حالت های اتوماتیک استفاده می کنید نورسنج دوربین شما قصد دارد که هر آنچه را که روی ان فوکوس می کند خاکستری خنثی نشان دهد. بنابراین سعی در همپوشانی صحنه های تاریک با هایلایت های متعدد روشن و یا همپوشانی صحنه های روشن با هایلایت های متعدد تیره دارد.

vnplugin-3dsmax_Why-You-Should-Make-Dark-Image_02

به همین دلیل زمانیکه از موقعیت های تاریک عکاسی می کنید ممکن است عکس شما شبیه به حالتی شود که در نور روز عکاسی می شود. این حالت ممکن است گاهی مناسب باشد اما گاهی تصویر تاریک نیز مناسب است. مشکلی نیست اگر در تصویری نشان داده شود که این عکس در تاریکی گرفته شده است همانند تصویری که شما در برابر چشمانتان مشاهده می کنید. این کار تصویر را بسیار طبیعی می کند.

vnplugin-3dsmax_Why-You-Should-Make-Dark-Image_03

به صورت فنی برای رسیدن به این تصاویر با Aperture  و  Shutter Priorityمی بایست exposure compensation (+/-) را زمانی که از سوژه یا محلی که تاریک است عکاسی می کنید، کم کنید. به صورت پیش فرض می توان روی -1 یا -2/3 تنظیم کنید و وابسته به شرایط این مقدار را تغییر دهید. بعلاوه می توانید بیشتر پیش روید و به حالت تنظیمات کاملا اتوماتیک بروید تا برخلاف نورسنجی اتوماتیک دوربین عمل کنید. از انجایی که نورپردازی در بسیاری از موقعیت های تاریک وجود دارد این روش غالبا روش مناسبی برای عکاسی است. می توان به این روش در شب، ایستگاه های راه آهن، خیابان ها و بسیاری از فضاهای داخلی عکاسی کرد. حتی به این روش می توانید در روز عکس بگیرید و به شدت عکس خود را تاریک کنید. اگر توجه کرده باشید در تصاویر این مقاله هایلایت ها به صورت خاکستری متوسط دیده می شوند. این مورد عکسبردای برای سایه روشن ها نامیده شده و کلید عکاسی عکس های تاریک است. به دیدن عکس هایی که پر از سیاه خالص و خاکستری متوسط هستند عادت خواهید کرد. این کار نیز می تواند به شما کمک کند که فایل عکس خود را به محیط لایت روم بیاورید و با exposure بازی کنید تا حس کنید که عکس با exposureهای مختلف چگونه به نظر خواهد رسید. زمانیکه در محیط های تاریک عکاسی می کنید که به این معناست که احتمالا عدد ISO را بالا برده اید، می خواهید مطمئن شوید که تصویر شما تا حد امکان به exposure اولیه دوربین نزدیک است. اما زمانیکه این کار را یاد می گیرید فقط می تواند به شما کمک کند که در لایت روم تجربه کنید تا Exposureایی که از نظر شما مناسب تر است را بیابید.

vnplugin-3dsmax_Why-You-Should-Make-Dark-Image_04

اما هدف از ساخت عکس های تاریک چیست؟ چند دلیل وجود دارد. اولین دلیل این است که در بسیاری از فضاها می تواند واقعی تر به نظر برسد. تصاویری که در شب گرفته می شوند که تاریک هستند بیشتر به نظر می رسند که بیننده در آنجا حضور داشته است. این تصاویر دقیق به نظر می رسد. تصاویر تاریک می توانند احساساتی، خطرناک، آرام ، رمانتیک، ترسناک، عجیب و یا عمیق به نظر برسند. بسیاری از پس زمینه ها با سایه های تیره و نورپردازی شب زیباتر به نظر می رسند.

بعلاوه تصاویر تاریک بیننده را به فضای عکس می کشانند. اغلب در عکاسی مسئله جزئیات است و گاهی سخت است که بیننده را به فضای عکس کشاند تا واقعا به پیرامون عکس نگاه کند. تصاویر تیره این چنیند. چرا که بیننده سعی می کند که جزئیات را درآورد و سعی می کند تصویر را با عمق بیشتری کشف کند.

بنابراین دفعه بعد که در شب یا یک محیط تاریک عکاسی می کنید به اینکه کمی عکستان را تیره تر کنید فکر کنید.

vnplugin-3dsmax_Why-You-Should-Make-Dark-Image_05

 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *