خط افق را کجا قرار دهیم

از اخبار ما توسط لینک زیر در تلگرام مطلع شوید:
https://telegram.me/joinchat/052a9500014379c22a0b6520afe82652

خط افق را کجا قرار دهیم

خط افق می تواند تقسیم کننده باشد هم در مورد ترکیب بندی و هم در مورد ایده عکس. اگر به درستی از خط افق استفاده شود می تواند ترکیب بندی را بهبود بخشیده و یا از کانون توجه خارج شود. با این وجود اگر نامناسب جایگذاری شود می تواند موجب عدم تمرکز روی قسمت اصلی موردتوجه شود. یکی از اصلی ترین قواعد مربوط به خط افق این است که نباید در مرکز فریم جایگذاری شوند و باید بیشتر نزدیک به یک سوم باشند. همانند همه قواعد گاهی اوقات می توان آنها را در نظر نگرفت بنابراین در اینجا راهنمایی هایی ار می بینید که می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید خط افق خود را در حین عکاسی کجا قرار دهید.

خط افق پایین

قرار دادن خط افق در پایین فریم روشی خوب برای تاکید بر آسمانی دراماتیک است. با گذاشتن خط افق در پایین فریم شما توجه خاصی را معطوف قسمت بالایی تصویر می کنید و ایده آل این است که چیزی در آنجا داشته باشید تا توجه بیننده را جلب کند. به طور مثال این کار بهتر است زمانیکه آسمان کاملا صاف است انجام نشود چرا که شما با این کار نیمی از فریم را به آسمان آبی خالی اختصاص می دهید و این طولانی مدت جذاب نیست.

vnplugin-3dsmax_Where-to-Position-that-Horizon_01

خط افق بالا

برخلاف توضیح بالا، قرار دادن خط افق در بالای فریم توجه را معطوف به قسمت پایینی فریم کرده و به شما اجازه تاکید بر جزئیات روی زمین را می دهد تا بعد چشم بیینده را به بالا به سمت آسمان بیاورد.

vnplugin-3dsmax_Where-to-Position-that-Horizon_02

در هر دو مورد بالا کمی به دوربین به جلو و یا عقب زاویه بدهید تا موقعیت خط افق را تنظیم کنید. متوجه اعوجاج هر خط عمودی در لبه های فریم مانند درختان، ساختمان ها و غیره باشید. می بینید که این خطوط به داخل یا خارج فریم متمایل می شوند و ممکن است نیاز باشد که در پردازش بعد از عکاسی آنها را اصلاح کنید.

خط افق در مرکز فریم

این حالت ممکن است سخت ترین حالت تنظیم خط افق به لحاظ ترکیب بندی باشد.  چرا که خیلی ساده اگر خط افق شما نزدیک به مرکز فریم باشد می تواند باعث شود یک عدم توازن به چشم بخورد. اگر می خواهید از این رویکرد استفاده کنید ایده خوبی است که خط افق کمی به بالا یا پایین متمایل شود چون اینگونه به نظر خواهد رسید که قصد این را داشته اید که در مرکز خط افق را داشته باشید اما در ترکیب بندی کمی شیب دار دیده می شود.

vnplugin-3dsmax_Where-to-Position-that-Horizon_03

بعلاوه فریم با خط افق به دو نیم تبدیل می شود. این کار هوشمندانه است که چیزی در تصویر داشته باشید که خط افق را از زمینه تا آسمان بشکند تا رابطه بین این دو نیمه را در تصویر حفظ کند.

vnplugin-3dsmax_Where-to-Position-that-Horizon_04

بدون خط افق

در حالیکه در مورد جایگذاری خط افق صحبت کردیم خوب است به این نکته نیز اشاره کنیم که می توان به کل خط افق را حذف کرد. اگر آسمان چیزی به صحنه روبروی شما اضافه نمی کند می توانید آن را رها کرده و روی جزئیات منظر به تنهایی متمرکز شوید.

vnplugin-3dsmax_Where-to-Position-that-Horizon_05

در این اموزش نکات کوچکی را فراگرفتید که می تواند به شما در عکاسی منظر کمک کرده تا بتوانید موقعیت خط افق را در فریم تشخیص دهید.

 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *