انحراف کروماتیک چیست و چگونه می توان از آن اجتناب کرد

از اخبار ما توسط لینک زیر در تلگرام مطلع شوید:
https://telegram.me/joinchat/052a9500014379c22a0b6520afe82652

انحراف کروماتیک چیست و چگونه می توان از آن اجتناب کرد ؟

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_01

در تصویر بالا، می توان دید که رنگ ها در قسمت سمت چپ به گونه ای دیده می شوند که حاشیه ای سبز و قرمز در راستای لبه های شارپ سوژه به نظر می رسد. این پدیده آن چیزی است که انحراف کروماتیک نام دارد.

انحراف کروماتیک چیست؟

انحراف کروماتیک ( که همچنین حاشیه رنگی یا پراکندگی رنگ نامیده می شود) یک مشکل رایج در لنزهاست که زمانی رخ می دهد که رنگ ها توسط لنز به صورت نادرست شکسته (خم) می شوند و در نتیجه منجر به عدم تطابق در نقطه کانونی می شود، در جایی که رنگ ها آنگونه که باید ترکیب نمی شوند.

برای آنکه بهتر این مسئله را بتوان درک کرد به یاد آورید که صفحه کانونی نقطه فوکوس سنسورهای شماست. جایی که همه نورها از لنز می بایست دوباره با هم ترکیب شوند تا به درستی توسط سنسور تشخیص داده شوند. مسئله این است که بسته به ساختار لنز، و فاصله کانونی انتخابی و حتی aperture مورد استفاده، طول موج ها (رنگ های) مشخص در نقطه ای قبل یا بعد از محل قرارگیری صفحه کانونی به هم می رسند.

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_02

زمانی که این اتفاق رخ می دهد منجر به حاشیه ای رنگی پیرامون لبه های عکس می شود. اگرچه می توانید مقادیر کم انحراف کروماتیک را در فتوشاپ یا لایت روم حذف کنید، حقیقت این است که هر لحظه اضافه ای که در عکاسی وقت می گذارید یک لحظه کمتر باید برای انجام پردازش های بعدی وقت بگذارید.

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_03

چرا انحراف کروماتیک رخ می دهد؟

انحراف کروماتیک به این دلیل رخ می دهد که لنز مانند منشور عمل می کند. انحراف نور وابسته به ویژگی های متفاوت شیشه است و هر چه شبیه تر به حالت مثلثی باشد، رنگ هایی که از آن عبور می کند در زوایای مختلف شکسته می شوند.

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_04

توجه داشته باشید که نور در حقیقت از طول موج ها (رنگ ها)ی مختلف تشکیل شده است. بنابراین برای اینکه سنسور دوربین رنگ ترکیبی نور را تشخیص دهد لازم است لنز کلیه طول موج ها از آن اشعه خاص را دقیقا در نقطه مشابه روی سنسور به هم برساند.

این کار ساده به نظر می رسد اما لازم است این حقیقت را در نظر داشته باشید که طول موج های مختلف و بدین ترتیب رنگ های مختلف در یک لحظه با لنز برخورد می کنند و به همین دلیل هر یک از اشعه ها بسته به شیشه ای که از آن عبور می کند کمی متفاوت رفتار می کند.

حال همراستا کردن کلیه این اشعه های نور متفاوت به صورت صحیح معمولا توسط استفاده تولیدکننده دوربین از آرایه لنز تحقق می یابد. در حقیقت اگر لنز خود را باز کنید تعجب انگیز نخواهد بود اگر 16 المان برای لنز بیابید که برای تصحیح موارد مختلف در طول حرکت نور بین لنز و سنسور طراحی شده اند.

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_05

متاسفانه اینجا جایی است که انحراف کروماتیک خود را نشان می دهد. این نقص نهفته در طراحی این المان های لنز است – چه شیشه و چه خود طراحی لنزها- که تحت شرایط خاص منجر به این می شود که تصویر شما این نوع انحراف را نشان دهد.

در اینجا منظور این نیست که لازم است شما لنزهای سطح حرفه ای داشته باشید بلکه نکته اصلی این است که در نظر داشته باشید که کلیه لنزها مشکل انحراف کروماتیک را به نحوی دارند. آنچه حائز اهمیت است این است که آیا لنز شما انحراف کروماتیک را مشهود می سازد یا خیر و در موارد خاص آیا مشکل زاست یا نه.

اجتناب از نواقص حاصل از انحراف کروماتیک

انحراف کروماتیک می تواند در صورتیکه به صورت خام عکس می گیرید به صورت موثری در پردازش های متاخر روی عکس اصلاح شود . حال آنکه روش درست این است که شما باید سعی کنید مسائل را ابتدا با دوربین حل کنید تا اینکه بخواهید کارهای بیشتری روی آن انجام دهید.

خبر خوب این است که اگر با لنزی کار می کنید که به نوعی انحراف کروماتیک را نشان می دهد، استراتژی های متعدد ساده ای وجود دارد که می تواند به شما کمک کند اثرات مشهود آن را روی عکس برطرف کرده و یا به حداقل برسانید.

از صحنه های دارای کنتراست زیاد بپرهیزید.

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_06

انحرافات کروماتیک در صحنه های دارای کنتراست زیاد بیشتر به نظر می رسد. به ویژه صحنه هایی که پشت به زمینه سفید هستند، مناظری که در برابر طلوع درخشنده قرار دارند و یا همانند این مثال در تصویر پلنگ، منبع نوری پشت سوژه قرار دارد.

این بدان معناست که گاهی نمی توان به جز امتحان کردن و تغییر فریم تصویر کار دیگری انجام داد. پس زمینه خود را تغییر دهید تا مطابق تر با رنگ اصلی سوژه باشد و یا منتظر شرایط نوری بهتر بمانید. اگر باید قطعا با این شرایط عکس بگیرید عکس خام بگیرید و آماده شوید که در پردازش های بعدی اصلاحات لازم را انجام دهید.

فاصله کانونی را چک کنید.

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_07

اگرچه دسترسی به گستره وسیعی از فاصله های کانونی خوب است اما حقیقت این است که اکثر لنزهای زوم انحرافات کروماتیک متنوعی را در کوتاهترین و بلندترین فاصله کانونی نشان می دهند. بنابراین داشتن امکان انتخاب فاصله کانونی های متفاوت معمولا به رفع این مسئله در مورد انحرافات کروماتیک مشهود کمک خواهد کرد.

بعلاوه استفاده از لنز زوم با یک زاویه باز علاوه بر ایجاد انحرافات کروماتیک منجر به نواقص دیگری در عکس نیز می شود. به جای این لنز باید از یک لنز واید استفاده کرد و یا راه حل کارآمدتر این است که در یک فاصله کانونی که انحراف کروماتیک را نشان نمی دهد تصویر پانوراما گرفته و سپس عکس ها را در پردازش های متاخر برای رسیدن به نتیجه ای بی عیب به یکدیگر متصل کنید.

روزنه لنز را بسته تر نگه دارید.

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_08

اگرچه این مورد وابسته به گونه خاص لنز مورد استفاده شماست اما بستن روزنه لنز معمولا کمک می کند اثرات قابل توجه نواقص لنزها کمتر شود که شامل انحراف کروماتیک نیز می شود. به خاطر داشته باشید که ممکن است لازم باشد سرعت شاتر را کاهش دهید و یا حساسیت را برای جبران نور از دست رفته اگر در شرایط  غیر استودیو کار می کنید بالا ببرید.

اگر به نورپردازی و یا فلاش دسترسی دارید با شرایط داشتن نور اضافه این مورد را امتحان کنید.

فریم خود را به گونه ای تغییر دهید که سوژه در وسط تصویر باشد.

vnplugin-3dsmax_Chromatic-Aberration-What-is-it-and-How-to-Avoid-it_09

انحراف کروماتیک غالبا بیشتر زمانی رخ می دهد که از مرکز فریم دور می شوید. این مورد به صورت کلی نتیجه انحنا لنز و خطای بشکه ای است. بنابراین داشتن امکان تغییر فریم به گونه ای که سوژه نزدیکتر به میانه تصویر باشد می تواند به کاهش و یا حذف کامل مسائل مرتبط با انحراف کروماتیک و یا سایر نواقصی که ناشی از لنز می باشند، کمک کند.

در این صورت ممکن است لازم باشد که بعدا تصویر خود را برش دهید تا به فریم دلخواه برسید که در صورتیکه بخواهید همه پیکسل های تصویر خود را حفظ کنید، مسئله ساز خواهد بود. از طرفی اگر چاپ در ابعاد کوچک و نشر به صورت دیجیتال مورد نظر شماست، تفاوت رزولوشن آنقدر محسوس نیست تا وقتی که خیلی کم نشود.

بنابراین مشاهده کردید که انحراف کروماتیک چیست، چگونه می توان از آن اجتناب کرد و برای رسیدن به تصاویر دارای کیفیت بالاتر باید با آن چه کرد.

منبع: www.digital-photography-school.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *