9 نکته برای عکاسی از انعکاسات کوه در دریاچه

از اخبار ما توسط لینک زیر در تلگرام مطلع شوید:
https://telegram.me/joinchat/052a9500014379c22a0b6520afe82652

9 نکته برای عکاسی از انعکاسات کوه در دریاچه

vnplugin-3dsmax_9-Tips-for-Photographing-Mountain-Lake-Reflections_01

در عکاسی منظر انعکاسات در دریاچه ها و رودخانه جذابیت خاصی دارند به ویژه زمانیکه با کوههای پوشیده از برف احاطه شده باشد و یا درخشش نور خورشید در حال غروب.

در ادامه یک ویدئو کوتاه از تعدادی تصویر که اخیرا از انعکاسات روی دریاچه در آلبرتا کانادا گرفته شده است، مشاهده می کنید. هر یک از این فریم ها با یک دوربین دیجیتال فاقد انعکاس کوچک گرفته شده است. مطالبی که در ادامه ذکر شده بخوانید تا با روش عکاسی برای عکسبرداری از انعکاسات جذاب یک رودخانه و دریاچه آشنا شوید.

vnplugin-3dsmax_9-Tips-for-Photographing-Mountain-Lake-Reflections_02

  1. خیلی واید عکس نگیرید.

مهم نیست که دروبی شما فول فریم، APS-C  و یا  MFT(میکرو چهار سوم) باشد، مهم این است که بدانید که زمانیکه از انعکاسات کوه عکسبرداری می کنید ممکن است نیاز به وایدترین لنز برای رسیدن به خوشایندترین ترکیب بندی نداشته باشید. مواقع زیادی با وایدترین لنز عکاسی می شود اما این کار زمانیکه از انعکاسات در دریاچه عکاسی می کنید همیشه بهترین نیست. لنز سوپرواید سعی می کند ابعاد عظیم کوه های دور را کاهش داده و پیش زمینه را بزرگ نمایی می کنند.

خیلی خوب است که بتوانید به میزان مناسبی به سوژه مرکزی نزدیک شوید اما زمانیکه این سوژه کوه های پوشیده از برف هستند که چندین کیلومتر دورتر قرار دارند، زمان این است که از لنزی استفاده کنید که شما را به آنچه می خواهید نزدیکتر کند.

در تصاویر گرفته شده به ندرت شاتی وایدتر از 35 میلی متر در دوربین فول فریم گرفته شده است. در بسیاری از موارد کمتر از 50 میلی متر و گاهی زیر 100 میلی متر زوم این شده است. در ادامه مثالی را خواهید دید.

اولین شات با فاصله کانونی 70 میلی متر بوده است.

vnplugin-3dsmax_9-Tips-for-Photographing-Mountain-Lake-Reflections_03

دومین شات در 16 میلی متر و حالت سوپرواید بوده است. تغییر رنگ کمی را بین دو شات ملاحظه می کنید اما صحنه کاملا یکسان است و از یک نقطه گرفته شده است. می توان گفت تصویر ساده تر اول با ترکیب بندی تمیز تر و تصویری که زوم شده ارجحیت دارد.

vnplugin-3dsmax_9-Tips-for-Photographing-Mountain-Lake-Reflections_04

  1. فریم خود را با آنچه جذاب است پر کنید.

این توصیه خوبی است که برای هر نوع عکاسی وجود دارد اما در مورد انعکاسات کوه در دریاچه ساده می توان از دیدن ابرهای رنگی که در سطح آینه ای دریاچه منعکس شده اند شگفت زده شد. اگر با هر وسیله ای چنین شگفتی می توان در عکس خلق کرد پس بخشی از فضای فریم را به ابرها اختصاص دهید.

درخواهید یافت که زمانی که به فاصله نزدیکتر زوم می کنید تا فریم خود را با رشته کوه های شگفت انگیز و انعکاساتشان پر کنید، تصویر شما تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. این اثر زمانیکه در نمایشگر LCD نگاه می کنید شاید زیاد به چشم نیاید اما زمانیکه این تصویر زوم بک شده را روی یک صفحه کامپیوتر بزرگ می بینید فاکتورهای شگفت انگیز بیشتری نسبت به تصویر وایدتر پر شده از ابرها دارد.

  1. صبر کنید تا باد متوقف شود.

اگر در یک روز پر از وزش باد بیرون هستید توقع هیچ انعکاسی از دریاچه نداشته باشید. لازم است که آب به خوبی ساکن باشد تا انعکاسات خوبی ایجاد شود. باد خفیف و مقطعی قابل قبول است فقط کمی باید صبر کنید. فقط لازم است چند دقیق صبر کنید تا زمان مناسب فرا برسد.

  1. دو حالت عکاسی کنید. پولارایزر را تنظیم کنید.

اگر از صحنه های دریاچه بدون پلارایزر عکاسی می کنید یک انعکاس آینه ای دوست داشتنی خواهید داشت اما ممکن است برخی جزئیات جذاب را در زیر آب در پیش زمینه از دست بدهید. می توان دو شات با پلارایزر در موقعیت های مختلف گرفت. یک شات بیشترین انعکاس را می دهد و شات دیگر این انعکاس را کاهش داده تا جزئیات زیر آب را نمایان سازد. سپس می توان به سادگی این دو تصویر را در فتوشاپ ترکیب کرد تا به بهترین ترکیب از انعکاس و جزئیات آب رسید.

  1. انعکاس را قطع کنید.

در مورد قطع انعکاسات نکته ای وجود دارد. جذاب خواهد بود اگر انعکاس کوه ها با یخ ها ، تغییر مسیر دریاچه، سنگ ها و یا شاخ ها قطع شود تا برخلاف یک انعکاس کامل و کلی باشد. این کار را امتحان کرده و از انعکاس BAM آشکار اجتناب کنید. کمی هوشمندانه برخورد کنید تا دریابید که چکونه می توانید انعکاسات را جذابتر کنید.

vnplugin-3dsmax_9-Tips-for-Photographing-Mountain-Lake-Reflections_05

  1. کمی دوربین را پایین بیاورید.

می خواهیم از جذابترین نقطه رشته کوه ها عکاسی کنیم پس نقطه ای در پس زمینه بیابید که آن نقطه جذاب را انعکاس دهد. لازم است که کمی دوربین را پایین تر بیاوریم تا به این مورد دست یابیم. گاهی سه پایه را در پایین ترین نقطه تنظیم کنید. گاهی لازم نیست دوربین را پایین بیاورید و شاید فقط باید چند قدم عقب بروید تا انعکاسات را در جایی که می خواهید قرا داشته باشند، جایگذاری کنید.

نمی توانید جای کوه ها را عوض کنید اما می توانید موقعیت نسبی خود را عوض کنید تا به جذابترین پس زمینه و انعکاسات آن دست یابید.

  1. به المان های قاب بندی در پس زمینه نگاه کنید.

سعی کنید المان ها را در پس زمینه ترکیب کنید و نه اینکه صحنه را فریم بندی کنید. این کار یک پنجره به صحنه می سازد که ما انسانها آن را بسیار جذاب می دانیم.

  1. به خطوط پیشرو در پس زمینه نگاه کنید.

vnplugin-3dsmax_9-Tips-for-Photographing-Mountain-Lake-Reflections_06

سعی کنید المان هایی را از پس زمینه بیابید که چشم را به مرکز تصویر شما جلب کند. از سنگ ها، قطعه های بریده چوب و شاخه ها استفاده کنید تا به صورت واضحی به صحنه کوه ها در تصویر خود اشاره کنید. باید با آنچه دارید کار کنید اما همیشه چیزی برای کار کردن روی آن وجود دارد.

  1. انعکاس ستاره ها کلید طلایی هستند.

اگر در یک شب آرام و روشن هستید یک شانس عالی برای عکاسی از کهکشان راه شیری و یا نوار ستارگان در انعکاس روی دریاچه دارید. یک رشته کوه بزرگ در مرکز صحنه قرار داده و یک شات فوق العاده خواهید داشت.

vnplugin-3dsmax_9-Tips-for-Photographing-Mountain-Lake-Reflections_07

منبع: www.digital-photography-school.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *