کیفیت نور- نور زیبا چیست ؟

از اخبار ما توسط لینک زیر در تلگرام مطلع شوید:
https://telegram.me/joinchat/052a9500014379c22a0b6520afe82652

کیفیت نور- نور زیبا چیست؟

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_01

تصویر فوق با نور ملایم یک روز آفتابی نورپردازی شده است. نور متناسب سوژه است چرا که کلیه جزئیات را روی این ساعت آنتیک نشان می دهد.

در مورد کیفیت نور در عکاسی زیاد صحبت می شود. معمولا از لغت زیبا استفاده می شود تا به افراد گفته شود که تصاویر زیبا نیازمند نور زیبا هستند. اما نور زیبا چیست؟

برای پاسخ به این سوال نیاز به درک این است که نور کیفیات متعددی دارد که به صورت گسترده ای متنوع هستند و وابسته به فاکتورهایی مانند منبع نور، ساعت روز، فصل و موقعیت می باشند. نور می تواند به شدت قوی باشد و یا خیلی ملایم و یا چیزی مابین این دو. کمی طول می کشد تا تفاوت های ظریف و تنوع نورها را بتوان احساس کرد و این که بتوان یاد گرفت چگونه از نور استفاده کرد که متناسب با سوژه و استایلی که عکسبرداری می شود، باشد.

نور شدید چیست؟

نور شدید نور جهت دار و قوی است که سایه های عمیق با گوشه های تیز می سازد. این نور کیفیت نوری است که شما در وسط یک روز آفتابی بدون ابر می بینید و یا نور حاصل از یک فلاش بدون اصلاحات.

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_02

نور شدید، عموما گفته می شود که برای بسیاری از حالت های عکاسی نور بدی است. دو مشکل اصلی با این نور شدید وجود دارد. یکی کنتراست است. محدوده روشنی (بین فضای که با منبع نوری روشن شده و سایه ای که ایجاد کرده) آنقدر بزرگ است که سنسور دروبین نمی تواند جزئیات را در هر دو ثبت کند. دیگری این است که نور شدید به اندازه نور ملایم در بسیاری از موقعیت ها به لحاظ زیبایی خوشایند نیست. این یک مطلب عمومی است اما دلیل آن است که زمان و باز هم زمان توصیه می شود که در وسط روز و با فلاش اصلاح نشده عکاسی نشود.

نکته در کار کردن با نورهای شدید تشخیص محدودیت های آن و یافتن سوژه های مناسب برای کار کردن با آن است. می توان گفت بهتر می توان با تصاویر سیاه و سفید در نور شدید کار کرد تا تصاویر رنگی و همینطور سوژه هایی مانند بناها بهتر در این شرایط کار می شوند.

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_03

نور شدید برای پرتره نامناسب شناخته می شود چرا که سایه های شدید کنتراست زیادی را روی صورت مدل ایجاد کرده و زیبایی بخش نیست. با این وجود می توان در نور شدید با مدل های مذکر کار کرد به خصوص به صورت عکاسی سیاه و سفید چرا که متناسب با خشونت چهره یک مرد است. مهم نیست که مدل شما مرد باشد یا زن، صورت آنها را جایی نسبت به نور قرار دهید که سایه ها کمترین حالت ممکن باشد تا بتوان کار کرد.

دو مثال برای این نوع عکاسی از Betina la Plante وجود دارد که در لینک های زیر مشاهده می کنید.

https://www.flickr.com/photos/betinalaplante/8638192912/

تصویر یک زن که در نور شدید گرفته شده است. توجه کنید که مدل رو به نور است و بنابراین سایه ها حداقل شده است.

 

تصویر یک مرد که در نور شدید گرفته شده است. نگاه کنید که چگونه عکاس از سایه های عمیق توسط نور شدید برای قرار دادن نیمی از صورت مرد در سایه استفاده کرده تا بافت صورت او را بیرون بکشد.

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_04

در هردو تصویر روش عکاسی سیاه و سفید مناسب نور شدید است.

راه حل دیگر استفاده از فلاش قابل حمل در زمانی است که در نور شدید عکاسی می کنید. ایده این است که نور ملایم تر از فلاش (که با یک مدیفایر مناسب همراه است) بر نور شدید خورشید فائق آمده یا آن را پر می کند.

نور ملایم چیست؟

نور ملایم یا سایه ای تشکیل نمی دهد یا سایه هایی با لبه های نرم می سازد. این نور برای بسیاری از سوژه ها بسیار مناسب تر از نور شدید است که شامل بسیاری از پرتره ها وعکاسی منظر (البته به ویژه پرتره ها) می شود.

به طور مثال اگر در وسط یک روز آفتابی از فردی پرتره می گیرید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که کمی سایه بیابید و از مدلتان در آنجا عکاسی کنید. ملایمت و نرمی نور و پر شدن از نور روشنتری که اطراف را احاطه کرده یک نوع بسیار زیبا از نور است که می تواند چهره مدل شما را درخشان کرده و برقی در چشمانش به وجود می آید.

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_05

بعلاوه بعد از غروب در پایان یک روز آفتابی می توانید به نور زیبایی برای پرتره دست یابید، زمانی که آسمان پر از درخشش ملایم از آخرین اشعه های خورشید در حین غروب است. این مورد در مورد روزهای طولانی بهار و تابستان بهتر کار می کند.

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_06

اگر از فلاش استفاده می کنید یک مدیفایر مانند یک سافت باکس یا یک چتر می تواند نور را ملایم کند، و آن را برای پرتره ها جذابتر کند (اگرچه به ملایمی انواعی از نور طبیعی که صحبت شد، نمی رسد)

نور متوسط

تا اینجا سناریوهایی بحث شد که با نیمه روز آفتابی شروع شد که نور شدید است تا سایه و لحظه غروب که نور خیلی ملایم است. حقیقت این است که بیشتر مواقع نور چیزی بین این دو حالت غایی است.

به طور مثال فرض کنید در یک روز آفتابی یک تصویر از یک لنداسکیپ می خواهید بگیرید. نور همانطور که خورشید پایین تر می آید تغییر می کند، ملایم تر می شود و رنگ آن تغییر می کند. تغییرات اصلی وابسته به زمان نسبت به سال، شرایط جوی و آب و هوا است. در نیوزیلند نور بسیار شدید است بویژه در تابستان تا زمانیکه خورشید به زیر خط افق برسد. در جاهای دیگر شرایط جوی مربوط به آنجا نور را ملایم تر می کند، حتی در یک روز آفتابی.

این تصویر بعد از غروب گرفته شده است. نور ملایم و گرم است اما کماکان آنقدر شدید است که اطراف جزیره را جدا کند.

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_07

نکته کلیدی این است که نقطه ای را که نور متناسب با سوژه شماست با توجه به سبکی که می خواهید عکاسی کنید، را بیابید. وابسته به اینکه به چه نتیجه ای می خواهید دست یابید نور غالبا در زمانهایی در حالت گذار از نور شدید به نور ملایم غروب مناسب خواهد بود. بستگی به شما دارد که خود را با شرایط نور در مکانهایی که می خواهید عکاسی کنید آشنا کنید و اینکه یاد بگیرید که میزان شدت و ملایمت نور را تشخیص دهید و زمانی که کیفیت نور متناسب با سوژه ای است که می خواهید از آن عکس بگیرید.

این تصویر در یک روز ابری گرفته شده است. نور ملایم باعث شده که ماشین اسباب بازی سایه ملایمی داشته باشد. نور ملایم امکان ثبت کلیه جزئیات مهم را به آسانی برای دوربین فراهم می کند و از هایلایت های شدید و سایه های تیره روی سوژه خودداری می کند.

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_08

ابعاد منبع نور

دز مورد کیفیت نور تا اینجا صحبت شد. بهترین روش برای ارزیابی کیفیت نور این است که یاد بگیرید به آن نگاه کنید و جهتی که از آن ساطع می شود را بیابید و بعلاوه سختی و ملایمت نور را با نگاه کردن به اینکه چگونه روی اشیا افتاده است، تشخیص دهید.

اما این موارد به شما کمک می کند اگر بدانید که عامل کلیدی که بین منبع نور شدید و منبع نور ملایم تفاوت ایجاد می کند ابعاد منبع نوری نسبت به سوژه است.

به طور مثال اگر از فلاش بدون مدیفایر برای گرفتن عکس پرتره استفاده می کنید نور شدید است چرا که منبع نور بسیار کوچکتر از مدل شماست. برای آنکه نور را ملایم تر کنید می بایست از بزرگترین مدیفایری که می توانید استفاده کنید و فلاش را تا جایی که می توانید به سوژه نزدیک کنید.

vnplugin-3dsmax_Quality-of-Light-What-is-Beautiful-Light_09

نور در یک روز آفتابی شدید است چرا که خورشید نسبت به سوژه کوچک است. اگر بتوانید به آن مستقیم نگاه کنید بدون آنکه چشمانتان آزار ببیند خورشید مانند یک نقطه در آسمان به نظر می رسد.

اگر آسمان ابری، مه و یا بارانی است و یا در هر شرایطی که نور را پراکنده می کند، به نظر خواهد رسید که نور از کل آسمان می آید و نه تنها از یک نقطه در آسمان. منبع نور حال بسیار بزرگ خواهد بود در مقایسه با سوژه و نور ملایم تر خواهد بود. پراکندگی نور مشابهی در زمانیکه خورشید نزدیک به افق می شود در لحظه غروب رخ می دهد.

حالا نوبت شماست.

این مقاله در پی کمک به شما در درک تفاوت های اصلی بین نور شدید و ملایم بود. اینکه چگونه کیفیت نور در کار شما موثر است و اینکه چه انواعی از نور برای عکاسی ارجحیت دارد.

 

منبع: www.digital-photography-school.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *