5 نکته عکاسی ماکرو برای خلق عکس های برجسته

5 نکته عکاسی ماکرو برای خلق عکس های برجسته

در دنیای عکاسی ماکرو، بیشتر مباحث پیرامون جنبه های تکنیکی این فرم از هنر عکاسی است. در بین عکاسان انتخاب لنز زیاد مورد بحث قرار می گیرد و همچنین استفاده از فلاش و حلقه های اکستنشن و همینطور موارد زیر

vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_01

در اینجا می خواهیم از جنبه های تکنیکی کناره گرفته و نکاتی برای کمک به بهبود خلاقانه شات های ماکرو را ذکر کنیم تا بر اثر و ارزش آنها بیافزاید.

پس زمینه های خلاقانه

1-

اکثر شات های ماکرو به نظر می رسد از موضوعات مورد به طبیعت می باشند مانند گل ها، گیاهان، حشرات، تار عنکبوت و غیره. همه اینها تحت آسمان آبی کره زمین وجود دارند. برای بهبود نقطه دید برای این نوع شات ها سعی کنید از یک دستمال آبی قدیمی استفاده کنید. (اگر بارها شسته شده باشد بهتر کار می کند) می توانید آن را نزدیک شاخه ها و یا سنگ ها پهن کنید تا یک پس زمینه آبی ملایم فراهم آید که باعث می شود گل ها و تارعنکبوتی که از آن عکاسی می کنید مشخص تر شوند.

از عمق میدان کم مثلا f/2.8 یا کمتر، وابسته به لنز استفاده کرده و پس زمینه را حداقل 12 اینچ دورتر از سوژه برای رسیدن به نتیجه مطلوب نگه دارید. می توان از یک Sigma 105mm برای پروژه های ماکرو استفاده کرد و این تنظیمات برای این لنز بسیار مناسب است. باید با لنزها و سوژه های خود حالت های مختلف را امتحان کنید.

vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_02 vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_03

استفاده از این دستمال آبی از آنجایی خوب است که همیشه در هر خانه ای در دسترس بوده و می توان آن را برداشت و به سادگی در جیب گذاشت و فورا به عکاسی رفت و بعلاوه به خوبی در کیف دوربین شما جا می شود. یک دستمال کهنه شسته شده سایه آبی خوبی برای چنین عکس های ماکرویی دارد. دستمال های نو که تازه از جعبه درآمده اند نیز خوب می باشند اما آبی آنها کمی تیره است. یکی را برای خود امتحان کنید و ببینید که کدامیک را ترجیح می دهید.

  1. عکس های بهتر با بوکه

اگر می خواهید واقعا خلاق باشید از بوکه استفاده کنید، هاله های دایره ای محو و بلور شده در پس زمینه. این تکنیک دوست داشتنی است چرا که از منابع نور کوچک استفاده کرده و حالتی رمزگونه به تصویر شما می دهد. با استفاده از این تکنیک می توانید عکس های ماکرو منظر لطیفی تولید کنید که اینطور به نظر برسند که انگار از سیاره ای دیگر می آیند.

vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_04

بازهم این کار با استفاده از متریالی در پس زمینه ممکن است، در این مورد کاغذهای کادو استفاده می شود. به دنبال یک فویل پلاستیکی با پوشش متالیک بگردید. این ورق ها کمی از کاغذ گرانتر هستند اما برای خلق بوکه عکس های ماکرو خیلی خوب کار می کنند و بعلاوه خیلی از آن باقی می ماند که برای کادو استفاده کنید.

vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_05

ابتدا کاغذ کادو را مچاله کنید، آن را به شکل یک توپ درآورید. اگر از نوع پلاستیکی است بلافاصله خودش باز می شود و از وجه های مختلف چروک هایی را روی آن می بینید. با این کار شما بعلاوه نیاز به یک منبع نور دارید که به کاغذ متالیک منعکس کننده بتابد، بسته به آن که زمان عکاسی خورشید کجا قرار دارد. می توان حتی از فلاش گوشی تلفن همراه خود استفاده کنید یا اگر نور فلاش دیگری در تجهیزات خود دارید نیز می توان از آن استفاده کرد. نور شما باید زاویه 45 درجه با پس زمینه داشته باشد، از معرض دید سوژه بیرون باشد، اگر روی دوربین Live View دارید و یا از دکمه preview استفاده کنید تا عمق میدان و اثر بوکه را شناسایی کنید. به میزانی که لازم است تنظیم کنید. مطمئن شوید که لکه بزرگ نوری ندارید. از کاغذ کادو هایی به رنگ های مختلف استفاده کنید. می توان همیشه یک رنگ طلایی آن را همراه داشت و حتی به عنوان یک رفلکتور نیز از آن استفاده کرد که در نکته شماره 3 توضیح داده خواهد شد.

  1. مانند عکاسی معمولی گاهی شما درخشندگی بیشتری نیاز دارید تا بخشی از سوژه ماکرو خود را روشن کنید. زمانیکه خودتان خیلی نزدیک به سوژه هستید گاهی سایه هایی را روی سوژه می بینید که در فاصله دورتر قابل تشخیص نیست. در عکاسی ماکرو فلاش ممکن است نور بیش از اندازه تولید کند و منبع نوری بین دوربین و سوژه می تواند نور ملایم را تحت شعاع قرار دهد. بنابراین از یک رفلکتور استفاده کنید.

می توان از طرف طلایی رنگ کاغذ کادو برای رفلکت نور به سایه ها و یا نقاط تاریک روی سوژه استفاده کرد. همینطور می توانید  از یک ورق 12 اینچی صفحه فویل مس استفاده کنید. (می توانید آن را از مغازه های فلزفروشی بیابید) این ورق از فویل آلومینیوم ضخیم تر بوده و بنابراین به اتکا خود می ایستد و همینطور می توان آن را با زاویه موردنظر خم کرد تا با نیاز شما مطابقت کند. رنگ مس تن گرمی به سوژه می دهد و بعلاوه سبک و ارزان است و به راحتی در کیف شما جا می شود. می تواند لبه های آن را چسب زد چون خیلی تیز است.

اضافه کردن قطرات شبنم

عکاسان طبیعت ممکن است این دو تکنیک آخر را دوست داشته و یا از انها متنفر باشند.

vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_06

  1. بطری اسپری آب

کاری سخت تر از این نیست که ساعت 4:30 صبح تابستان بیدار شوید تا از طلوع و شبنم صبحگاهی عکاسی کنید و بعد ببینید که در مقصد شما همه چیز مانند استخوان خشک است. با اسپری آب دستی خود می تونید از برای تارهای عنکبوت، برگ ها، گل ها و هر آنچه که برای عکاسی در نظر گرفته اید، شبنم درست کنید.

با پاشش مناسب آب از بطری شما، رنگ ها غنی تر شده و اشباع می شوند، و ظاهر پرطراوت تر و قوی تری برای عکاسی دارند.

vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_07

  1. قطره آب نهایی

در نهایت شما به قطره ها، چکه ها و یا اشک های بزرگ نیاز دارید که چیزی نیست که با گلیسیرین و یک قطره چکان بتواند مقابله کند.

vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_08

گلیسیرن ویسکوز است و روی برگ ها می ماند و به شما زمان بیشتری را برای ترکیب بندی و عکاسی می دهد. این قطره ها آرامتر کشیده می شوند و بنابراین بازهم شما زمان بیشتری خواهید داشت. از گلیسیرین نه در عکاسی در طبیعت بلکه در عکاسی ماکرو داخل استودیو می توان استفاده کرد. اگر در طبیعت می خواهید از این تکنیک استفاده کنید از شیره سفید ذرت و به میزان خیلی کم استفاده کنید. چرا که بسیار شیرین است و برای موجودات آنجا مناسب نیست.

vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_09 vnplugin-3dsmax_5-creative-macro-photography-tricks_10

اجازه دهید نتیجه گیری کنیم:

برای عکاسی ماکرو در کیف خود این لوازم را همراه داشته باشید.

  1. یک دستمال کهنه
  2. کاغذ کادو پلاستیکی درخشان
  3. یک ورق فویل مس
  4. یک بطری اسپری آب کوچک
  5. قطره چکان و یک قوطی کوچک شیره سفید ذرت (برای شات های خارج از استودیو) و یا گلیسیرین (برای عکاسی ماکرو در استودیو)
منبع: www.digital-photography-school.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *