10 نکته برای عکاسی بهتر از محیط شهر

10 نکته برای عکاسی بهتر از محیط شهر

این مقاله بر مبنای کتاب جدید منظر، محیط شهر و ترفندهای عکاسی است.

در عکاسی می خواهیم آنچه را که نمی توانیم با چشمان ببینیم، مشاهده کنیم. آسمانخراش های بلند، خط افق های بی انتها، مردمانی از فرهنگ های دور. عکاسی از فضاهای شهری همیشه مورد توجه و از نظر تجاری موردنظر بوده است. امید است این 10 نکته به شما در عکاسی بهتر از فضاهای شهری کمک کرده و الهام بخش شما در کشف فرهنگ های دور باشد.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_01

  1. دقیقا بعد از غروب زمان مناسبی برای گرفتن شات های عالی از فضاهای شهری است.

بعد از آنکه ساعت طلایی گذشت، آسمان تیره تر شده درحالیکه چراغ های شهر به پایین می تابند. این زمان بلافاصله بعد از غروب و یا بلافاصله پیش از طلوع (که به عنوان شفق و فلق یا ساعت آبی شناخته می شود) موردبحث است که بهترین زمان برای گرفتن شات هایی از فضای شهری می باشد. چراغ های ساختمان ها پیش از آنکه اسمان تاریک شود روشن می شوند. توازن نور تقریبا برابر به نظر می رسد. ترکیب مناسبی از تن ها ایجاد شده و ارزش آنکه صبح زود از خواب برخیزید برای گرفتن این شات را دارد.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_02

  1. کل خط افق را با یک لنز با زاویه واید عکاسی کنید.

برای فضاهای شهری، فاصله کانونی بین 12-35 میلی متر مناسب است. این کار به شما این امکان را می دهد که از خط افق زیبا بدون آنکه نیاز باشد مایل ها خارج از شهر باشید عکاسی کنید. و بعلاوه این امکان را فراهم می سازد که کل یک آسمانخراش را با فرمت عمودی عکاسی کنید در حالیکه نزدیک به پایه آن ایستاده اید.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_03

  1. استفاده از سلف تایمر دوربین و یک سه پایه برای گرفتن نتایجی شارپ تر

برای عکاسی در طول ساعات طلایی و بعد از تاریکی، یک سه پایه برای رسیدن به نتایج شارپ نیاز است. بهتر است دوربین خود را روی سه پایه تنظیم کنید و دوربین خود را روی سلف تایمر برای 2 یا 10 ثانیه تنظیم کنید و در اینصورت نیازی نیست دکمه شاتر را فشار دهید. این کار باعث می شود دوربین شما ایستاتر باشد و از بلور شدن عکس جلوگیری شده و شات شما شارپ باشد.

  1. به دنبال خطوط پیشرو باشید.

همانند عکاسی منظر، خطوط پیشرو بخش جدایی ناپذیر ترکیب سه بعدی فضاهای شهری می باشند. این خطوط پرسپکتیو، عمق و زمینه به هر عکسی می افزاید درحالیکه چشم بیننده را از یک نقطه فریم به نقطه ای دیگر هدایت می کند.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_04

به ویژه در فضاهای شهری، خطوط پیشرو می توانند حسی قوی از پیوستگی در یک فضای بی نظم به وجود آورند. به طور مثال به ریل راه آهن فکر کنید. ردیفی از ریل ها که با مسافران مشتاق و ساختمان های بلند احاطه شده است، می تواند به آزادی درهم ریخته و آشفته به نظر برسد (که می تواند خوب باشد یا غیرفوکوس شده به نظر برسد). اما برش عکس با ترکیب بندی مناسب و خطوط واضح یا یک سری از خطوط می تواند این بی نظمی را بشکند.

  1. در شب، به دنبال نقاط برتری در میان چهارراه های شلوغ بگردید.

عکاسی با سرعت شاتر پایین را تمرین کرده و سپس به دنبال چهارراهی شلوغ در شهر بگردید. به دنبال موقعیت مناسبی با ترافیک سنگین بگردید. باید شهر را به خوبی بشناسید و یا حداقل ایده ای داشته باشید که شاهراه های پرترافیک کجا هستند. در اینجا ایده حرکت بلور شده است. ترافیک در یک مسیر خطی مستقیم می تواند جذاب باشد اگر تنوع مناسبی در شات خود داشته باشید(ممکن است یک آسمان خراش یا یک المان شهری در نزدیکی باشد) اما ضعف در ان می تواند منجر به آن شود که حرکت، خطوط پیشرو و منحنی هایی را ببینید. به همین دلیل است که خیابان های دارای انحنا و چهارراه ها خیلی خوب در این زمینه عمل می کنند. می توانید از این بی نظمی ، حرکت و پیچیدگی، به خطوط نوری دست یابید.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_05

  1. همانطور که رودخانه ها در عکاسی لنداسکیپ فوق العاده اند، فواره ها در عکاسی از مناظر شهری نیز فوق العاده اند.

عکاسی از فواره ها در فضای شهری می تواند المان دیگری از زیبایی و آرامش به تصویر شما اضافه کند. اکثر شهرها پر از فواره ها می باشند. از فواره های کوچک و تاریخی که می توانند به یک کمپوزیسیون جذابیت بیافزایند تا فواره های آب بزرگ همراه با نور که آب را به آسمان پاشیده و صحنه ای هیجان انگیز و ویژه برای عکاسی پدید می آورند.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_06

  1. به دنبال پترن ها باشید.

پترن ها توانایی اینکه ریتم بصری و هارمونی به تصویری اضافه کنند را دارند. درحالیکه در اولین نگاه، یک صحنه شهری متداول می تواند کسل کننده  به نظر برسد. فوکوس کردن روی المان های گرافیکی قوی تکرار شونده مانند اشکال، خط ها، رنگ ها و یا فرم ها منجر به جلب توجه بیننده می شود و این کل را به مراتب بیشتر جذاب نشان می دهد.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_07

  1. از اینکه پیاده روها را نیز در شات خود بیاورید، نترسید.

زمانیکه از چهارراه ها نام می بریم، شهرهای بزرگ به میان می ایند مانند نیویورک، توکیو، تورنتو با چهار مسیر حرکت مختلف دارند جایی که مسیر پیاده رو ها به هر سمتی می رود و اتوموبیل ها در هر چهار طرف چهارراه ایستاده اند. این شرایط شات های فوق العاده و گیج کننده ای را به دست می دهد با توده های جمعیت که با نورها احاطه شده اند.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_08

  1. زمانیکه اجازه استفاده از سه پایه را ندارید، خلاقیت به خرج دهید.

بسیاری از مشاغل با ویو شهرهای بزرگ که عکاسان را جذب می کنند، این تصور را دارند که سه پایه یعنی کار حرفه ای و بنابراین یعنی پول. این سازمان ها به عکاسان اجازه نمی دهند که با سه پایه وارد شوند چرا که در اینصورت می توانند از آنها با گرفتن هزینه ای کسب درآمد کنند. این مشکل در آمریکا هم وجود دارد اما در برخی جوامع بین المللی قابل حل است. ناراحت کننده است اما به جای آنکه به ان اجازه دهید بر شما فائق آید از انچه که دارید بیشترین بهره را ببرید.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_09

نگاه کنید و ببینید که آیا جایی هست که بتوانید دوربین خود را روی آن تنظیم کنید تا از ریسک تصویر بلور شده به علت حرکت در امان باشید. می توانید از میز، ستون، دیوار، لبه، شاخه و یا هر چیز صاف و مطمئنی استفاده کنید. اگر قادر به یافتن یک سطح صاف نیستید می توانید سطحی صاف بسازید. دوربین خود را روی کت یا بقیه لباسهایتان قرار دهید.

  1. هوای بد را به عنوان یک فرصت بیابید. (البته با دقت)

نه تنها هوای بد به تصویر شما لبه می دهد بلکه هوای طوفانی آسمانی پر از رنگ و بافت می سازد که حس تاریکی و اضطراب و یا آرامشی یکنواخت به دست می دهد. به صورت خلاصه آسمان طوفانی احساسات را به تصویر می کشد.

vnplugin-3dsmax_10-tips-better-cityscape-photography_10

با وجود رطوبت در همه جا، مانند آن است که شهر پس از باران بیشتر می درخشد. اکثر سطوح و سازه ها زمانی که خیس هستند رنگی تر به نظر می رسند چرا که آب سعی می کند اشباع شدن را از دل آنها بیرون بکشد.

منبع: www.digital-photography-school.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *