ترکیب بامبو و بتن، جلوه‌ای تازه برای طراحی فضاها

ترکیب بامبو و بتن، جلوه‌ای تازه برای طراحی فضاها

merging-bamboo-concrete-1

کارهای تحقیقاتی در زمینه مصالح ترکیبی بیشتر بر ویژگی‌های سازه‌ای و توسعه علمی کاربرد مواد استوار هستند. در همین حال، به مصالح به کار رفته در ساختمان‌های قدیمی و ارتباط آنها با مهندسی روز کمتر توجه شده است.

معمارانی مانند استیون هول و کِنگو کوما تجربیات بسیار خوبی با مصالح بامبو داشته‌اند؛ آن هم در دوره‌ای که تمام رویکردهای نوآورانه در مقابل سبک‌های جریان اصلی ساختمان‌سازی نادیده گرفته می‌شود. شاید صحبت از این گونه طرح‌ها در مجامعی مانند چین و امریکای لاتین محدود به نماهای ساختمان و بودجه‌های هنگفت در معماری‌ سازه‌ها باشد. در کشورهای در حال توسعه، معمولاً ساخت وسازهای طبقه متوسط و کم‌درآمد جامعه از یک الگوی «جهانی» مانند دیوار بتنی استفاده می‌شود. در همین حال، می‌توان به نسبت دانش فنی ساختمان و دسترسی به مصالح، از موادی مانند بامبو استفاده کرد.

هانا اهل‌بلد فارغ‌التحصیل دانشکده معماری دانشگاه MIT کسی است که بدون صرف‌نظر از قدرت بتن و مطالعات مصالح مصنوعی، یک فرآیند جدید در تولید مصالح ساختمانی با استفاده از بامبو و بتن معرفی کرده که نمای سازه‌ها به مناظر طبیعی نزدیک‌تر خواهد کرد. ترک‌های چوب بامبو به نسبت درجه حرارت تغییر می‌کنند، به صورت قطری نازک می‌‌شوند و سطح ارگانیک آنها در طول زمان چروک پیدا می‌کند. این شرایط، همگی چالش‌هایی الهام‌بخش و شاعرانه برای تولید فرمی جدید از مصالح با دانش مهندسی مواد فراهم می‌کنند. در این پروژه، عملکرد متقابل بین بامبو و بتن، منجر به ارائه یک مفهوم جدید در مصالح سازه‌ای شده است.

merging-bamboo-concrete-2

به گفته هانا، منبع الهام‌بخش در ارائه این ایده، زندگی برای چند ماه در شهر پونس از پورتوریکو و تحصیل در شهر مانیزالس در ایالت کالداس کشور کلمبیا بوده است. در این شهر‌ها و مناطق اطراف آن، بامبو به عنوان یک منبع عمده مصالح برای مسکن خانواده‌های فقیر و همچنین صنعت توریسم محیط‌زیست استفاده می‌‌شود. در کوههای شمال شهر پونس پورتوریکو، بامبو در کنار راه‌های آسفالتی مارپیچ رشد می‌کند. در کنار آن، ساختمان با مصالح بتنی یافت می‌شوند که گاهی بر روی فنداسیون بامبو بنا شده‌اند.

در کلمبیا و پورتوریکو، بامبو و بتن به صورت منطقه‌ای-اجتماعی از یکدیگر جدا افتاده‌اند. تلاش‌ها برای استفاده از مصالح بامبو در معماری منطقه کارائیب نه تنها باعث پیشرفت آن نشده، بلکه باعث شده تا از ساخت‌های معمول همراه با بتن نیز حذف گردد. بامبو یک مصالح چوبی ضعیف محسوب می‌شود که یا به عنوان ماده‌ای بی‌مصرف تلقی شده و یا به عنوان سمبلی برای جذب توریست استفاده می‌گردد.

merging-bamboo-concrete-3

بامبو، ماده‌ای انعطاف‌پذیر، مقاوم در برابر لرزه است که استفاده از آن در مناطق زلزله‌خیزی مانند کلمبیا نسبت به بتن مسلح توصیه می‌شود. در همین حال، استفاده‌های مرسوم از این ماده، آن از راه رویکردهای غالب برای طراحی معماری مقاوم در برابر زلزله دور کرده است. هدف از این پروژه، به‌کارگیری بامبو به عنوان یک تکنولوژی معمول ساختمانی در منطقه‌ای است خود این گیاه در آن رشد و نمو پیدا می‌کند. بامبو در طراحی‌های کنگو کوما و همچنین شروپر و هی به عنوان یک میراث سنتی جایگاهی ویژه در قدرت فیزیکی و هندسه فضا دارد. البته با وجود طراحی‌های نوآورانه و زیبایی که این افراد با بامبو انجام داده‌اند، ولی هنوز بامبو جایگاهی فرعی و بصری دارد.

طرح پیشنهادی ۱

merging-bamboo-concrete-4

با نگاهی به بامبو و سابقه استفاده‌اش در معماری، در گذشته و در دوران حاضر، به نظر می‌رسد که توجه کافی به روش‌های اتصال استوانه‌های بامبو به یکدیگر نشده است. بر این اساس ابتدا استوانه‌های کوتاه بامبو بریده شد. این استوانه‌های بعداً از وسط و از طریق درزهای که قبلاً در آنها وجود داشت، به دو نیم تقسیم شدند. چنین درزهایی در هنگام خشک‌شدن بامبوها شکل می‌گیرد. سپس این نیمه‌ها، مطابق شکل بالا به هم متصل شدند. با ایجاد سوراخ برای عبور سیم‌های فولادی، این شبه‌استوانه‌ها می‌توانند به صورت یک زنجیره نوسانی مستقیم درآیند. فاصله بین بخش‌ها می‌تواند بعداً با بتن متخلخل پر شود. ویژگی اسفنجی بودن بتن باعث خواهد شد که با الیاف داخلی بامبو درگیر شود.

merging-bamboo-concrete-5

با به هم پیوستن زنجیره‌های بامبو-بتنی، بامبوهی طولانی بوسیله بتن پر می‌شوند و می‌توانند به عنوان یک تیر تکیه‌گاه عمل کنند. این مدل در شکل بالا نشان داده شده است.

طرح پیشنهادی ۱: پورتوریکو

merging-bamboo-concrete-6

این مکان بالقوه با در نظر گرفتن عدم راهیابی لبه جاده آسفالتی به حریم جنگل‌های گرمسیری در پورتوریکو طراحی شده است. این دیوار منحنی بامبوی پیشنهادی، بازتابی از بیشه‌زارهای بامبو است و یک مکان استراحت امن در حاشیه جاده در کوهستان کوردیلرای مرکزی در پورتوریکو فراهم می‌کند.

طرح پیشنهادی ۱: بوگوتا

merging-bamboo-concrete-7

این عمارت مجازی که با استفاده از پرینتر سه‌بعدی ساخته شده، از زنجیره‌های بامبو-بتنی در یک مفهوم شهری استفاده کرده است. در پایین شهر بوگوتا، جایی که مصالح سنگی نئوکلاسیک و بتن‌های وحشی حرف اول را می‌زنند، این ساختار جدید رنگی نو به فضا بخشیده است. ایده این سازه از خانه یا پناهگاه‌های موقت در میانه ساختمان‌های قدیمی و مقبره‌ها گرفته شده است. در حالی که بتن سختی زنجیره مصالح را تأمین می‌کند، گرمای نمای بیرونی بامبو، یادآور دنیای دیگری در بیرون شهر است.

طرح پیشنهادی ۲

merging-bamboo-concrete-8

شرکت Aalto الهام‌بخش این طرح پیشنهادی بوده است. Aalto نمونه اولیه خود را با قرار دادن قطعات چوبی بر روی زمین و ریختن شیشه در فضای خالی بین آها اجرا کرد. هانا چارچوب کاری این شرکت را مشاهده کرد؛ ولی برای انجام این تکنیک از چوب بامبو استفاده کرد که یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین مصالح در کشورهای حوزه کارائیب و کلمبیا است.

merging-bamboo-concrete-9

استفاده از بامبو به عنوان یک چارچوب فضایی برای بتن از شیشه‌های Aalto و نمای شیاری موزه سیفانگ در نانجینگ چین که توسط استیون هول طراحی شده، نشأت می‌گیرد. در نتیجه، انسان و طبیعت، طراح و بامبو برای آینده بتن تصمیم می‌گیرند. بتنی که توسط بشر ساخته شده است، توسط یک فریم ارگانیک تقویت شده و در کنار یکدیگر یک سیستم مقاوم در برابر فشار و تنش را ایجاد می‌کنند.

merging-bamboo-concrete-10

قدم بعدی در گسترش این تکنولوژی تحقیق در مورد قابلیت‌های چارچوب‌های بامبو برای تقویت لایه‌های بتنی در یک ساختمان است. شاید بتوان با افزودن قابلیت‌های این مصالح ترکیبی، آنها را در ساختمان‌های چندطبقه به کار برد. در همین حال، تا وقتی که با اطمینان بگوییم بامبو جای فولاد را در تقویت بتن گرفته‌اند، راه درازی باقی مانده است.

 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *