آموزش تکنیک های پست پروداکشن

از اخبار ما توسط لینک زیر در تلگرام مطلع شوید:
https://telegram.me/joinchat/052a9500014379c22a0b6520afe82652

آموزش تکنیک های پست پروداکشن

در این آموزش چند تکنیک پایه ای مربوط به پست پروداکشن که می تواند ظاهر نهایی رندر را بهبود بخشد ارائه داده شده است. از فتوشاپ CS4 استفاده شده است اما اکثر این تکنیک ها می توانند با نرم افزارهای ویرایش دو بعدی نیز اجرا شوند.

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_01

تصویر اولیه

مقدمه

آنچه که در اختیار داریم یک تصویر Merge شده RGB است، بدون هیچ render pass ایی مانند رفلکشن، specularity و یا ID آبجکت. مرحله اول تغییر مد رنگی است، بنابراین از Color Balance adjustment layer استفاده شده است. اما پیش از شروع خوب است که عمق رنگی کار را از 8 بیت به 16 بیت در هر کانال تغییر دهیم. به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید خروجی نهایی را در قالب فایل JPG ذخیره کنید، مجددا نیاز است به حالت 8 بیتی بازگردید.

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_02

محل تغییر عمق بیت رنگی

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_03

Color Balance adjustment layer

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_03

تنظیمات Color Balance

تصویر در مرکز بسیار تیره به نظر می رسد بنابراین لازم است که اکسپوژر کمی افزایش یابد. ( از تنظیم اکسپوژر به جای Levels  یا  Curvesاستفاده شده است، چرا که کنترل تن رنگی بیشتری در اختیار می گذارد.) دوباره از adjustment layers استفاده شده است و از آنی استفاده شده است که کل تصویر را حتی بیشتر تیره می کند و دومی مرکز تصویر را روشن می کند.

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_04

Exposure adjustment layers

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_05

تنظیمات Exposure adjustment layers دوم

مرحله بعد اقزایش رفلکشن مدل است. بنابراین می بایست کل لایه ها را Merge کرده و سپس لایه Merge شده را duplicate کنیم. آن را Desaturate کرده و حالت ترکیب را روی Color Dodge قرار دهید. یک ماسک سیاه روی لایه جدید اضافه کرده و قسمت های رفلکت دهنده را (روی ماسک) با براش نرم و سفید (opacity براش روی 10% – 30%) ترسیم کنید. با Opacity لایه بازی کنید تا رفلکشن را به صورتی که موردنظرتان هست تنظیم کنید.

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_06

تنظیمات لایه

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_07

تنظیمات مرحله به مرحله رنگ و تن رنگی

برای شارپ کردن تصویر از تکنیک متداول فیلتر High pass استفاده می شود. تصویر خود را Flatten کنید و لایه Merge شده را Duplicate کرده سپس به منوی فیلتر- other-   و سپس فیلتر high pass بروید. شعاع را روی حدود 2.0 تا 3.0 پیکسل تنظیم کنید. روی گزینه ok کلیک کنید و حالت ترکیب را روی overlay قرار دهید. می توانید یک ماسک بسازید و قسمت های دارای مشکل antialiasing را پاک کنید.

تصویر شارپ شده

و در اینجا تقریبا کار انجام شده است. اگر تصویر به نظر خیلی روشن یا خیلی تیره و یا بدون کنتراست به نظر می رسد، می توانید با  Levels adjustment بازی کنید. مرحله بعدی استفاده از نرم افزار NIK می باشد. فیلترهای Color Efex Pro. می توانید آنها را از وب سایت تولیدکننده دانلود کنید و به مدت دو هتفه به صورت آزمایشی استفاده کنید.

vnplugin-3dsmax_post-production-techniques-tutorial_08

مدیریت فیلتر رنگ Efex Pro

از فیلتر Tonal Contrast برای جدا کردن سایه های بیشتر و افزایش کنتراست بین تن های خاکستری استفاده شده است.

سنجش نهایی

تنظیم نهایی مربوط به فیلتر Lens Correction می باشد که برخی افکت های فیزیکی لنز را مانند انحراف کروماتیک، اعوجاج اپتیکال و vignetting. سعی کنید بیش از حد از آنها استفاده نکنید همانطور که در تصاویر نمونه با استفاده بیش از حد از خطای انحراف کروماتیک تصویر واقعی به نظر می رسد اما کماکان خیلی آماتور به نظر می رسد.

همانطور که می توانید مشاهده کنید، پست پروداکشن استفاده شده در این پروژه نسبتا ظریف است. اگرچه هر مرحله به صورت مجزا آنچنان به نظر نمی رسد که تغییر خاصی ایجاد کند نسبت به تصویر اولیه اما بعد از Merge کردن همه چیز در قالب یک  خروجی می توانید تغییر را مشاهده کنید. نکته کلیدی در پست پروداکشن انجام تست های کوچک و انجام مراحل کوچک در کل پروسه است. معمولا انجام تنظیمات پارامترهای اولیه مانند روشنی و کنتراست، منحنی های تناژ رنگی و توازن رنگ  به سختی می توانند نتیجه رضایتبخشی  به ویژه در ارتباط با رندرهای دارای کیفیت ضعیف به دست دهند.

منبع: www.evermotion.org
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *