4 نکته برای تصمیم گیری بین سیاه و سفید یا رنگی بودن عکس

4 نکته برای تصمیم گیری بین سیاه و سفید یا رنگی بودن عکس

چرا عکاسی سیاه و سفید برای ما جذاب به نظر می رسد؟ در طبیعت رنگها ما را به خود جذب کرده و منجر به جلب نظر ما می شوند اما کماکان تصاویر فاقد رنگ و سیاه و سفید بخشی از حرفه عکاسی است و ابزار نمایش قدرتمندی از یک روح هنری هستند.

vnplugin-3dsmax_4-tips-to-help-you-decide-between-black-and-white_01

نظرات مختلفی در مورد عکاسی سیاه و سفید وجود دارد. برخی عکاسان علاقه خاصی به این نوع عکاسی داشته و فقط سیاه و سفید عکاسی می کنند درحالیکه برخی عکاسان فقط رنگی عکاسی می کنند. خوشبختانه تصاویر دیجیتال امکان تصمیم گیری بین اینکه عکاسی سیاه و سفید بیشتر موردنظر شماست یا رنگی را فراهم آورده است. با این وجود این سادگی تبدیل از عکس سیاه و سفید به رنگی خود بخشی از مشکل است چرا که باعث می شود تداخلی بین احساسات در جهت آنکه چه مسیری انتخاب شود، به وجود آید. اگرچه فرمول مشخصی که تعیین کند کدام یک از این انتخاب ها بهتر است وجود ندارد، اما راهنمایی هایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند کمی آسانتر تصمیم بگیرید.

در اینجا 4 نکته که می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید عکاسی سیاه و سفید یا رنگی مناسب تر است، ارائه شده است.

سیاه و سفید یا رنگی؟

 1. آیا رنگ اثر بزرگی روی تصویر شما دارد؟

این مورد ممکن است بحث ساده ای برای قضاوت باشد اما همیشه اینقدر ساده نیست. رنگ می تواند یک آیتم متلون باشد و می تواند به جذابیت یک عکس افزوده یا برخلاف آن جذابیت آن را بکاهد. از خودتان بپرسید آیا این تصویر منحصرا وابسته به رنگ است یا آیا چیز جذاب دیگری وجود دارد که بتواند برآن تاکید کرد. نگاه کردن به یک رنگین کمان بدون رنگ چقدر زیبایی دارد. این به این معنا نیست که سوژه های رنگی در حالت سیاه و سفید خوب به نظر نمی رسند اما به عنوان یک قانون کلی سوژه های دارای رنگ های متنوع زیاد باید همانطور بمانند- رنگی.

vnplugin-3dsmax_4-tips-to-help-you-decide-between-black-and-white_02

این تصویر واقعا در زمینه رنگ حرفی برای گفتن ندارد بنابراین از نورپردازی شدید در پشت استفاده شده تا کنتراست شدیدی روی سوژه به وجود آید.

vnplugin-3dsmax_4-tips-to-help-you-decide-between-black-and-white_03

تصویر اصلی چیز خیلی زیادی جز رنگ نداشت. بنابراین به سیاه و سفید تبدیل شده است تا پترن موجود در تصویر برجسته شود.

برعکس این اتفاق نیز می تواند صدق کند. زمانیکه شما صحنه ای در اختیار دارید ک به ذات بی رنگ و ملایم است، تصویر می تواند زمانیکه به سیاه و سفید تبدیل می شود بهتر عمل کند که این منجر به نکته دوم می شود.

 1. آیا نور یا کنتراست جذابی وجود دارد؟

این قسمت بخشی است که عکاسان آماتور ممکن است بیشتر در آن دچار مشکل شوند چرا که دیدن نور و کنتراست معمولا نیازمند به تجربه دیدن دارد. نگران نباشید. هرچه بیشتر خود را مجبور کنید که چیزی که به آسانی دیده می شود را نادیده بگیرید، بیشتر یاد خواهید گرفت که به صورت سیاه و سفید نگاه کنید.

زمانیکه رنگ را از تساوی فتوگرافیک حذف می کنید تنها تفاوت در تناژهای رنگی باقی می ماند. نور ها و سایه ها. این تفاوت ها تصاویر سیاه و سفید خوبی را به وجود می آورد. بنابراین زمانیکه یک صحنه یا سوژه را مشاهده می کنید که کنتراست واضح و نورپردازی یا سایه خاصی را نشان می دهد، احتمالا موقعیت مناسبی است که عکاسی سیاه و سفید را امتحان کنید. به تصویر زیر از برگ یک گیاه آپارتمانی نگاه کنید.

vnplugin-3dsmax_4-tips-to-help-you-decide-between-black-and-white_04

در اینجا از یک فلاش تک پشت برگ استفاده شده تا کاملا کنتراست را برجسته کند. عموما این جزئیات ممکن است نادیده گرفته شود و رویکرد عکاسی سیاه و سفید نورپردازی را تکمیل می کند.

Ansel Adam بزرگ چنین می گوید که می تواند حس عمیق تری از رنگ را با یک تصویر سیاه و سفید تنها با استفاده از نور، سایه و حتی بافت برای بیان کیفیت عکس، انتقال داد. این متغیر آخر یعنی بافت ما را به نکته سوم هدایت می کند.

 1. آیا بافت جذابی وجود دارد؟

زمانیکه از بافت صحبت می کنید می توانید به سادگی آن را با حس فیزیکی که از جسم به واسطه لمس کردن درک می کنید، بیان کنید. بافت در یک عکس اما کمی سخت تر بیان می شود. بافت در عکس باید از طریق جشم ها درک شود و سپس می توان تشخیص داد که نرم، زبر یا خشن است. انتقال یک اتفاق ملموس به واسطه حس لامسه را به آنچه که به صورت بصری لمس شود نیاز به یک نگاه تعلیم دیده دارد و اینجا جایی است که تصویر سیاه و سفید می تواند به کمک آید. نمونه هایی از بافت که به خوبی با تصویر سیاه و سفید کار می کنند چوب، فلز و سنگ هستند و حتی گیاهان و پوست انسان. نورپردازی جهت دار (نور از یک منبع بزرگ که از گوشه می آید) به تاکید بر بافت کمک می کند.

این تصویر با نورپردازی طبیعی که به صورت جهت دار از یک گوشه آمده، گرفته شده است. این کار حقیقتا بافت و زوائد و خشنی سوژه را از عکس بیرون می کشد.

این نکته آخر پشت ویژگی های فیزیکی یک تصویر قرار داشته و منجر به حسی می شود که می خواهیم از طریق عکس انتقال داده شود. اینجا جایی است که تصویر سیاه و سفید حقیقتا می درخشد.

 1. حسی که می خواهید عکس خلق کند چیست؟

آیا تاکنون به عکسی نگاه کرده اید و خیلی سریع تحت تاثیر حس عکس قرار بگیرید؟ این مورد حس عکس نامیده می شود. می تواند صحنه یک خیابان باران خورده باشد یا تصویر گرم و لذت بخش یک غروب. در هر صورت استفاده از عکاسی سیاه و سفید روش خوبی برای انتقال حس در در عکاسی شماست. عموما تصویر سیاه و سفید تیره، سرد و غم انگیز است اما این بدان معنا نیست که نمی تواند به خوبی در مورد تصویری شاد عمل کند. برخی از عکس های منظر خود را به سیاه و سفید تبدیل کنید و ببینید که چگونه حس عکس تغییر می کند. با پرتره های سیاه و سفید تجربه کنید تا ببینید که کدامیک می توانید سوژه شما را بهتر به تصویر بکشد.

این عکس از یک روز گرم در بوستون تفاوت های زیادی در نورپردازی همراه با رنگپردازی خیلی خوب به ویژه در آسمان دارد. اما کماکان عکاسی سیاه و سفید انتخاب شده است چرا که با آنچه عکاس در نظر داشته بیشتر تطابق داشته است.

vnplugin-3dsmax_4-tips-to-help-you-decide-between-black-and-white_05

در نظر داشته باشید که اگر تصمیم بگیرید بیشتر با تصاویر سیاه و سفید کار کنید به روش های متفاوتی می رسید. این روش ها با هم تبادل دارند اما در حقیقت شبیه به هم نیستند. دانستن تفاوت آنها به شما کمک می کند بدانید از هریک چه انتظاری داشته باشید.

مونوکروم

مونوکروم به سادگی به معنای سایه های متنوع از تنها یک رنگ است که برای خلق یک تصویر استفاده شده است. این روش معمولا عکاسی سیاه و سفید ( یا به صورت تخصصی مونوکروماتیک) نام می گیرد اما در واقع هر رنگی قابل استفاده است. عکس های دارای تن قرمز مثال خوبی از تصاویر مونوکروم هستند.

این یک مثال از عکس مونوکروماتیک است و عکس سیاه و سفید نیست.

vnplugin-3dsmax_4-tips-to-help-you-decide-between-black-and-white_06

تناژ خاکستری (Grayscale)

واژه Grayscale واژه دیگری است که با لیبل عکاسی سیاه و سفید به کار می رود. اگرچه کاملا غیر صحیح نیست، تصاویر Grayscale از سایه های متنوع خاکستری (256تا به صورت دقیق) و نه رنگ دیگر استفاده می کنند. تصاویر Grayscale می توانند بدون ویرایش های دیگر خیلی یکنواخت به نظر برسند چرا که کل تصویر را با خاکستری ملایم نشان می دهند. دقت کنید که چقدر تصویر زیر زمانیکه به حالت Grayscale تبدیل می شود یکنواخت و فاقد جذابیت به نظر می رسد.

vnplugin-3dsmax_4-tips-to-help-you-decide-between-black-and-white_07

تصویر سیاه و سفید واقعی

همانطور که گفته شد تصاویر سیاه و سفید حقیقتا مونوکروماتیک هستند اما همه تصاویر مونوکروماتیک تصاویر سیاه و سفید نمی باشند. عکس سیاه و سفید حقیقی فقط از سیاه و سفید برای خلق تصویر استفاده می کند اگرچه هنوز قسمت غالب از ترکیبی از تناژهای خاکستری استفاده می کند.

تصویر زیر مشابه تصویر بالاست بعد از اینکه پردازش شده تا به تصویر سیاه و سفید حقیقی نزدیک شود. تفاوت در تناژهای رنگی واضحتر شده و تصویر خوشایندتر به نظر می رسد.

vnplugin-3dsmax_4-tips-to-help-you-decide-between-black-and-white_08

عکاسی سیاه و سفید از ژانرهای اصلی عکاسی از زمان درک عکاسی است. اگرچه هنوز افرادی هستند که همه چیز را به صورت رنگی ترجیح می دهند اما عکاسی سیاه و سفید را نمی توان نادیده گرفت و همینطور در قالب یک بیان هنری نمی توان آن را کم ارزش شمرد و نرم افزارهای پردازش امروزی تبدیل عکس ها به عکس سیاه و سفید را ساده کرده است. بنابراین از این نکات استفاده کرده و آن را امتحان کنید.

به ما در تلگرام بپیوندید

منبع: www.digital-photography-school.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

1 دیدگاه درباره ”4 نکته برای تصمیم گیری بین سیاه و سفید یا رنگی بودن عکس

 1. سلام
  2 تا مسئله را خواستم بیا کنم

  1 – د رمورد نرم افزار VNW هست که یه مشکلی که داره اینه که الان بر فرض از طرف شما آپدیتی اضافه شده ولی وقتی ما وارد برنامه میشیم هیچ چیزی مشخص نیست که معلوم کنه اپدیتی امده – و بد تر از همه برای کدام بخش هست و مجبوریم همه منوها و سر فصل ها رو نگاه کنیم که عذاب اور میشه – اگه حالتی بود که منوی آپدیت شده های لایت میشد و یا خاموش و روشن و .. خیلی خوب بود. مگه نه همون شما رو سایت بزارید ما د انلود کنیم سنگین تره چون میدونیم برای کدام قسمت و داریم میگیریم و یه منو بهش اضافه میشه – امیدوارم این مطلب و در آپدیت نرم افزار مد نظر بگیریئ

  2- آموزش های خوبی میزارید در مورد وی ری و .. ولی یه مشکل داره الان کمتر مردم حوصله دارند متن و بخونند و یا با عکس جلو برند اگه ازاموزش ها مثل خیل جاهای دیگه ویدیو تهیه کنید و اجرا و نحو هکار و نشون بدید سایت خیلی پر بار تر میشه

  با تشکر
  زارع

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *