نورپردازی دراماتیک: چگونه با استفاده از افکت های ساده فتوشاپ پرتره های زیبا بسازیم

نورپردازی دراماتیک: چگونه با استفاده از افکت های ساده فتوشاپ پرتره های زیبا بسازیم

در این آموزش به شما نشان داده خواهد شد که چگونه فایل های خام را تغییر داده و با استفاده از گستره ای از افکت های ساده فتوشاپ ظاهر یک نورپردازی دراماتیک را به عکاسی پرتره خود بیافزایید.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_01

در سال 2006 پرتره Jill Greenberg از یک کودک در حال گریستن بحث های زیادی برانگیخت. برای انکه این حس ناراحتی در چهره کودک به وجود بیاید یک آبنبات به او نشان داده شد و بعد آن را از او گرفتند، که برخی نقادان آن را معادل رفتار ظالمانه نسبت به کودک دانستند.

اما چیز دیگری که در مودر این عکس شاخص است نورپردازی دراماتیک آن می باشد. در اینجا به شما نشان داده خواهد شد که چگونه به پرتره های مشابه خود با استفاده از تعدادی تکنیک دیجیتال این افکت را بدهید و پس زمینه خود را تغییر داده و صورت را شاخص تر کنید. بعلاوه در این بین مهارت های کلیدی از فتوشاپ را خواهیم آموخت از انجام تغییرات با براش Adjustment  در Camera Raw تا تغییر پس زمینه با یک گرادیانت رنگی.

از تکنیک های غیرمخرب با اسمارت آبجکت ها، ماسک لایه و لایه های Adjustment  استفاده خواهد شد بنابراین هر قسمت از افکت در هر زمان می تواند تغییر داده شود. اگر به نظر می رسد این کار پیچیده است نگران نباشید چرا که بسیار ساده می باشد.

اگر از یکی از پرتره های خود استفاده می کنید این افکت روی چهره هایی که با یک نور ترکیبی از روبرو و پست و طرفین نورپردازی شده اند به خوبی کار می کند. چهره این کودک در حالی عکاسی شده که یک نور پشت سر آن در سمت چپ و یک نور روبرو، بالای سر و کمی به راست بوده است. این کار به چهره با ایجاد هایلایت ها و سایه های بسیار عمق می دهد که بعدا می تواند در فتوشاپ با dodge و burn کردن شدید مورد تاکید قرار بگیرد.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_02

 1. تغییرات اولیه را انجام دهید.

Adobe Bridge را باز کرده و به دنبال فایل خام خود بگردید. سپس کلیک راست کرده و Open in Camera Raw را انتخاب کنید. بعلاوه می توانید فایل خام مورد استفاده در این آموزش را دانلود کنید.

http://mos.futurenet.com/resources/dcm/DCM138.ps_nextsteps.zip

حال به پانل  Basic  در سمت راست رفته و Temperature را روی 5200 و Tint  را روی -9  تنظیم کنید تا  White Balance اصلاح شود. سپس Whites را روی رصلاح شود. سپس ه و مورد استفاده در این آموزش را دانلود کنید. ه بعدا می تواند در فتوشاپ با  راست بوده است. نورپردازی شده اند به خ +8 و  Blacks را روی  -20 و Clarity  را روی +9 و  Vibrance را روی  +18تنظیم کنید.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_03

 1. میزان اشباع رنگ را تنظیم کنید.

می توان از ابزار Targeted Adjustment برای کاهش زرد غالب استفاده کرد. این ابزار را از نوار ابزار انتخاب کنید. روی تصویر کلیک راست کرده و Saturation را انتخاب کنید. روی دیوار پس زمینه به سمت پایین درگ کنید. پانل HSL Greyscale میزان ارزش رنگی را در حین درگ کردن نشان می دهد. زرد را حدود 35- و سبز را 24- تنظیم کنید.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_04

 1. ترسیم و تنظیم کنید.

از براش Adjustment برای تقویت عنبیه چشم استفاده می کنیم. زوم کنید براش Adjustment را از نوارابزار بردارید. به اسلایدر در سمت راست رفته و Exposure  را روی +1.55 تنظیم کنید. سایز براش را حدود 3، Feather را روی  50  و  Show Maskرا علامت دار کنید سپس یک ماسک مستقیما روی عنبیه ترسیم کنید.

 1. عنبیه ها را بهبود بخشید.

گزینه Erase را علامت دار کنید و سایز براش را روی حدود 2 تنظیم کنید. سپس شروع به ترسیم کنید تا ماسک روی مردمک ها پاک شود. زمانیکه حدود ماسک رضایتبخش بود تیک Show Mask Overlay را بردارید سپس به اسلایدر های بالا سمت راست بروید و Exposure  را روی 1.55+ نگه داشته و کنتراست را روی 26+ و Clarity را روی  +40 و Saturation  را روی +49 نگه دارید.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_05

 1. پس زمینه را انتخاب کنید.

Shift را نگه داشته و روی Open Object  کلیک کنید تا تصویر در فتوشاپ به صورت اسمارت آبجکت باز شود. ابزار  Magic Wand  را از پانل ابزارها برداشته و به Options Bar بروید. Tolerance  را روی 10 تنظیم کرده و Contiguous را علامت دار کنید. پسپ روی دیوار پس زمینه کلیک کرده تا انتخاب یک محدوده آغاز شود.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_06

 1. موها را اصلاح کنید.

Shift  را نگه داشته و برای افزودن به محدوده انتخاب کلیک کنید تا همه چیز به جز کودک انتخاب شود. سپس به Select>Inverse رفته و سپس Select>Refine Edge. Select View: On Black  و سپس    Radius را روی 2.4px انتخاب کنید. ابزار Refine Radius را از قسمت چپ پنجره برداشته و سپس شروع به ترسیم روی لبه های سر کنید محدوده اصلاح شده افزایش یابد.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_07

 1. محدوده انتخاب را به خوبی تنظیم کنید.

زمانیکه لبه های پیرامون موها را بهتر کردید Contrast را روی  +9 و Shift Edge را روی  -8تنظیم کنید. سپس به Output Options رفته و  Decontaminate Colors را علامت دار کنید. میزان Amount  را روی 70% تنظیم کنید. حال Output to: New Layer with Layer Mask را تنظیم کرده و سپس ok کنید. بعد به Window>Layers رفته تا به پانل لایه ها دسترسی داشته باشید.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_09

 1. در وسط جایگذاری کنید.

Cmd/Ctrl+T را زده تا وارد حالت Transform  شوید. سپس در وسط پنجره موردنظر درگ کنید تا کودک به وسط فریم بیاید. شیفت را نگه داشته و به گوشه ها درگ کنید تا سایز آن کمی بزرگتر شود و سپس به بیرون درگ کنید تا چرخانده شود. زمانی که موقعیت کودک از نظر متناسب بود enter بزنید تا تغییرات اعمال شود.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_09

 1. رنگ پس زمینه را انتخاب کنید.

Cmd/Ctrl را نگه داشته و روی آیکون Create New Layer در پایین پانل لایه ها کلیک کنید تا یک لایه زیر کودک جداشده از پس زمینه ایجاد شود. ابزار Gradient را بردارید سپس روی رنگ پیش زمینه کلیک کنید و آن را به سفید تغییر دهید. سپس روی رنگ پس زمینه کلیک کنید و یک تن تیره آبی انتخاب کنید. در اینجا از R:66, G:76, B:119 استفاده شده است.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_10

 1. یک گرادیانت بسازید.

به گزینه های گرادیانت رفته و منوی کرکره ای Gradient Preset را کلیک کنید. دومین نوع گرادیانت را انتخاب کنید- گرادیانت شعاعی. سپس یک خط به خارج از سر کودک بکشید تا گرادیانت ساخته شود.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_11

 1. دوباره اصلاحاتی روی صورت انجام دهید.

روی آیکون  Create New Layer  کلیک کنید و ابزار Spot Healing Brush را بردارید. گزینه  Sample All Layers را علامت دار کنید و سپس با این ابزار شروع به ترسیم کنید تا لکه های صورت را بردارید. ابزار Clone را انتخاب کرده و Sample: All Layers تنظیم کنید سپس با نگه داشتن alt روی منبع نمونه کلیک کرده و clone کنید تا هایلایت های پیرامون چانه کودک از بین برود.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_13

 1. کپی کنید و حالت ترکیب را تغییر دهید.

Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E را بزنید تا یک کپی از تمام لایه ها merge شود. نام آن را به Dodge Burn تغییر دهید. سپس کلیک راست کرده و Duplicate Layer را انتخاب کنید. Destination Document: New تنظیم کنید و سپس ok کنید. حال به Mode: Lab Color رفته و سپس به Window> Channels بروید تا به Channels Panel دست یابید و سپس روی Lightness Channel کلیک کنید.

 

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_14

 1. سایه ها را burn کنید.

ابزار burn را از پانل ابزارها برداشته و در گزینه Range: Shadows, Exposure 15% تنظیم کنید. زوم کنید و با ابزار burn شروع به ترسیم کنید تا در قسمت های سایه دار صورت و بدن تیرگی را کم کنید. به چشم ها نزدیک شوید و با استفاده از یک براش کوچک روی خطوط و جزئیات تاکید کنید.

 

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_15

 1. هایلایت ها را Dodge کنید.

به burn کردن ادامه دهید تا روی سایه ها و جزئیات صورت و مو ها تاکید شود. از ابزار Dodge  استفاده کنید و Range: Highlights, Exposure 15% تنظیم کرده و سپس شروع به ترسیم کنید تا نقاط روشن

از صورت و بدن روشن تر شوند مانند بالای گونه ها، قسمت های سفید در چشم ها. روی کانال Lab کلیک کنید زمانی که کار شما تمام شد.

 

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_16

 1. کپی و ماسک کنید.

روی لایه کلیک راست کرده و Duplicate Layer را انتخاب کنید. Document: baby_before را انتخاب کرده و ok کنید. به baby_before برگشته و آیکون Add Layer Mask را در پانل لایه ها کلیک کنید. ابزار براش را برداشته و 2 را بزنید تا opacity 2% شود و D برای رنگ سیاه، سپس شروع به ترسیم کنید تا در نقاطی که افکت ها خیلی قوی به نظر می رسند از شدت آنها کاسته شود.

 

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_17

 1. رنگ ها را تقویت کنید.

روی آیکون Create Adjustment Layer  در پایین پانل لایه ها کلیک کنید و Vibrance را انتخاب کنید و Vibrance را روی  +22, و  Saturation را روی  +18تنظیم کنید. سپس یک Hue/Saturation Adjustment Layer اضافه کنید. از منوی کرکره ای Master رنگ زرد را انتخاب کرده و Saturation را به 31- درگ کنید. Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E را دوباره بزنید تا لایه دیگر Merge شود.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_18

 1. محدوده انتخابی را شارپ کنید.

روی لایه ای که جدید merge شد کلیک راست کنید. به Convert to Smart Object رفته و سپس Filter>Other>High Pass. شعاع را روی 3.5 پیکسل تنظیم کرده و ok کنید. حالت ترکیب را تغییر داده و overlay کنید. سپس alt را نگه داشته و روی آیکون Add Layer Mask کلیک کنید تا یک ماسک  سیاه کامل اضافه شود. ابزار براش را برداشته و با سفید ترسیم کنید تا محدوده انتخابی شارپ شود.

vnplugin-3dsmax_dramatic-lighting-how-to-create-stylish-on-trend-portraits-using-simple-photoshop-effects_19

 1. تغییرات نهایی

روی آیکون  Create Adjustment Layer کلیک کرده و Curves را انتخاب کنید. سپس خط منحنی را به سمت پایین کمی درگ کرده تا روشنی کل تصویر به خوبی تنظیم شود. با هایلایت کردن لایه بالایی dodge burn کار را تمام کرده و سپس از ابزار Burn استفاده کرده و آن را روی Range: Midtones تنظیم کنید تا گوشه ها تیره شود.

به ما در تلگرام بپیوندید

منبع: www.digitalcameraworld.com
ترجمه: www.vnplugin.com
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال   ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *