آموزش MCG – استفاده از Function ها

آموزش MCG - استفاده از Function ها

در صورتی که  تازه شروع به کار با MCG کرده اید، شاید از خودتان پرسیده باشید که مربع کوچک function چه عملکردی دارد؟ هدف اصلی این آموزش آشنایی بهتر با نحوه استفاده از این اتصال در برنامه نویسی گرافیکی (MCG) است.

 

MCG_Function_vnplugin_01

 

اجازه بدید با اپراتور Map کارمون رو شروع کنیم. این اپراتور نیاز به یک array دارد. در برنامه نویسی به مجموعه ها array گفته می شود. مثلا مجموعه ای از اعداد یا اجسام ، متن و یا ….. در صورتی که شما تنها به یک آیتم نیاز داشته باشید ( نه مجموعه) باید یک لیست تکی که فقط شامل یک آیتم هست ایجاد کنید.

همچنین شما نیاز به تعریف یک Function دارید. این function به تمامی مجموعه تعریف شده (Array) اعمال خواهد شد.

زمانی که تمام کارهای بالا انجام شد ( یک Array و یک Function تعریف کردید)  خروجی یک مجموعه (Array) جدید خواهد بود. به عبارتی دیگر اپراتور Map به تمامی اجزای مجموعه function تعریف شده را اعمال می کند و یک مجموعه جدید ایجاد می کند.

MCG_Function_vnplugin_02

حال یک مثال واضح تر. در گراف زیر، ما یک مجموعه 5 تایی ایجاد کرده ایم ( [0,1,2,3,4]). همچنین یک فرمول ساده که به هر عدد یک واحد اضافه می کند. در نتیجه خروجی چنین مجموعه ای خواهد بود ([1,2,3,4,5]).

MCG_Function_vnplugin_03

فرمولی که تا اینجا تعریف کردیم، هیچ نتیجه خاصی را در ویوپورت برای ما نمایش نخواهد داد. به عنوان یک مثال جذاب تر اجازه بدین به گراف زیر نگاه کنیم که باکس هایی را در vertex های جسم ایجاد می کند.

MCG_Function_vnplugin_04

به عنوان خلاصه مختصری از گراف، اپراتور MeshVertices مجموعه مختصات ورتکس های جسم را به عنوان مجموعه (Array) خروجی می دهد. اپراتور map این مجموعه را می گیرد و فرمول تعریف شده را بر آنها اعمال می کند که میتوان اینگونه تعریف کرد: یک باکس خلق کن و موقعیت آنرا مطابق مختصات ورتکس تغییر بده. زمانی که تمامی باکس ها خلق شد و مختصات آنها اعمال شد، همگی آنها بصورت یک جسم یکدست با هم ترکیب می شوند.

MCG_Function_vnplugin_05

 

به ما در تلگرام بپیوندید

منبع: area.autodesk.com
 ترجمه: www.vnplugin.com
 لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.vnplugin.com را ذکر کنید ( برای مثال ترجمه: www.vnplugin.com ).
 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *