برنامه اتودسک برای انقضای لایسنس‌های دائمی

برنامه اتودسک برای انقضای لایسنس‌های دائمی

درآمدهای اتودسک از طریق حق اشتراک در سال‌های اخیر رشد داشته است. در همین حال، این شرکت هم‌اکنون تصمیم گرفته که لایسنس‌های دائمی نرم‌افزارش را منقضی کند. در نتیجه، پرداخت حق اشتراک تنها راه دسترسی به ویژگی‌های نرم‌افزاری جدید خواهد بود.

Autodesk-AEC-office-Waltham-e1408471916449

مطابق گفته کارل باس، مدیر عامل اتودسک، این شرکت به شکل جدی به دنبال کنار گذاشتن لایسنس‌های دائمی از نرم‌افزارش است تا یک مدل کرایه‌ای به سبک ادوبی پیاده کند. کارل باس در یک کنفرانس خبری در جمع تحلیلگران اقتصادی این خبر را اعلام کرده است.

تصمیم برای از رده خارج کردن لاینس‌ها برای ارتقای نرم‌افزار موجب کمک به رشد درآمدها می‌شود. این خبر در حالی اعلام می‌شود که درآمدهای سه‌ماهه دوم اتودسک نیز منتشر شده است. اتودسک در سال گذشته خبر از عدم‌ارتقای نرم‌افزارهای خود در سال آینده داده بود و همین موضوع احتمالاً بر روند درآمدهای این شرکت تأثیر گذاشته است.

140829_AutodeskPerpetualLicences

در همین حال، کارل باس در پاسخ به یکی از حضار که در مورد آخرین مهلت برای خرید آخرین آپدیت‌ها پرسیده بود، اشاره کرد که کاربران هنوز هم با خرید نرم‌افزار در زمانی که احساس می‌کنند بهینه‌سازی‌های خوبی در آن انجام شده و خرید آن به صرفه است، می‌توانند وضعیت نرم‌افزاری خود را به روز نگه دارند. وی اضافه می‌کند:

اگر نمی‌خواهید از حمایت نرم‌افزاری ما استفاه کنید و اکنون یک لایسنس دائمی  تهیه می‌کنید، به خاطر داشته باشید تا سال‌های سال باید این نوع لایسنس را خریداری کنید تا به راحتی از محصولات جدید شرکت استفاده کنید.

همچنین کنار گذاشتن لایسنس‌های دائمی باعث می‌شود تا انتخاب نسخه دلخواه از نرم‌افزار نیز از گزینه‌های مشتری حذف شود. البته کارل باس در مورد ادامه فروش این‌گونه لایسنس‌ها خبر قطعی نمی‌دهد و آن را به اعلام جزئیات بیشتر برنامه‌های شرکت در ماه اکتبر سال جاری میلادی موکول می‌کند. منظور از اکتبر، احتمالاً نشست سالانه سرمایه‌گذاران اتودسک است. به نظر‌ می‌رسد که اتودسک به هر حال فروش لایسنس‌های دائمی را متوقف خواهد کرد، ولی هنوز در مورد زمان قطعی آن تصمیم نگرفته است. کارل باس در مورد مدل لایسنس کرایه‌ای ادوبی، فقط به این گفته بسنده کرد:

تا سه سال آینده، اینکه کسی هنوز هم از نسخه‌های نرم‌افزاری با لایسنس دائمی استفاده کند، برای من بسیار مایه تعجب خواهد بود.

 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *