آپارتمانی با چشم‌اندازی از کوه و دریا

آپارتمانی با چشم‌اندازی از کوه و دریا apartment-1 apartment-2

آنچه که در این تصاویر مشاهده می‌کنید، یک پنت‌هاوس در محله اورکا (Urca) در ریودوژانیروی برزیل است که در یک موقعیت غیرعادی قرار گرفته است. کارفرمای این پروژه، آپارتمانی خریده بود که با اینکه وضعیت اولیه وحشتناکی داشت، ولی دارای یک پتانسیل فوق‌العاده نیز برای تبدیل شدن به یک بنای منحصر به فرد بود. دو ایده در کنار یکدیگر، مسیر این پروژه را تعیین کرده‌اند؛ ساخت یک چشم‌انداز در دو طرف ساختمان به طرف خلیج گوآنابارا و کوه شوگر لوف و همچنین استفاده حداکثر از نور طبیعی در سه طبقه مختلف.

apartment-3

بدون شک مهمترین مؤلفه‌ای که این ایده را به بهترین شکل بیان می‌کند، راه‌پله اصلی است. برای افزودن یک طبقه جدید ساختمان اولیه دوبلکس، تمام سازه می‌بایست تقویت می‌شد. مقاطع به شکلی واضح ارتباط بین پله‌ها و مناظر را نشان می‌دهند و نور را از طریق بازشوهای بالای دیوارها وارد طبقه می‌کنند. در همین حال، منظره‌ای مناسب از اطراف در اختیار قرار می‌گیرد.

apartment-4

در طبقه اول، اتاق مهمان پیش‌بینی شده است. در نتیجه به صاحبان خانه اجازه داده می‌شود تا در سوئیت خود در طبقه سوم بیشترین حریم خصوصی ممکن را داشته باشند. در کنار اتاق مهمان، امکاناتی نظیر آشپزخانه و سرویس‌های اتاق‌خواب قرار داده شده است.

apartment-5

دومین طبقه محل ورودی اصلی به آسانسور است. بسیاری از دیوارهای قدیمی تخریب شده‌اند تا فضا برای چشم‌انداز خلیج گوآنابارا فراهم شود. مؤلفه افقی فضای حاکم بر معماری ساختمان کاملاً با منظره بیرونی هماهنگ شده است. اتاق نشیمن با استفاده از سه بازشو بر روی حوض آب آخرین طبقه روشن شده است. همچنین درهای شیشه‌های کشویی می‌توانند کاملاً باز شده و باعث یکپارچگی اتاق نشیمن و تراس شوند. در طرف دیگر این طبقه، آشپزخانه دارای نور طبیعی هم از طرف اتریوم و هم پنجره رو به خلیج است. هر فضا می‌توانند توسط درهای کشویی از یکدیگر مجزا شوند.

apartment-6

سومین طبقه توسط حمام اصلی به دو بخش تقسیم شده است. از یک طرف چشم انداز شوگر لوف را داریم و در طرف دیگر سونا، محل باربکیو، حوض آب و جکوزی قرار دارند که چشم‌انداز آنها به طرف محله‌های کورکوادو و پایین‌شهر ریو در طول خلیج است.

apartment-7 apartment-8

پلان این آپارتمان بسیار ساده است. هدف از طراحی، ایجاد یک جریان سیال بین طبقات بوده است؛ یک مسیر پیوسته از ارتباط بین معماری و یک چشم‌انداز غیرمعمول.

apartment-9

 
Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *